Chystaná novela exekučního řádu má výrazně ulevit soudům

Ministerstvo spravedlnosti chce změnit exekuční řád. Podle návrhu novely by měl například exekuci zahajovat exekutor, nikoli soud - ten by pak rozhodoval jen ve sporných případech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Pospíšil | Foto: Marián Vojtek

Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) by měla novela exekučního řádu hlavně ulevit soudům: "Každý rok roste počet exekucí, které soudy nařizují, v posledním roce se jednalo téměř o půl milionu takovýchto případů. Soudy pak nemají čas chránit práva dlužníků, protože jsou zaplaveny administrováním a formálním přezkumem všech těchto žádostí."

Řešení sporného společného jmění manželů, které bývá při exekuci často zneužíváno, novela podle ministra neobsahuje. Naopak nově se řeší problém "třetí osoby", tedy toho, jehož majetek byl v exekuci neoprávněně zabaven.

"Do budoucna bude možné, vedle žalob, též věc vyškrtnout, pokud třetí osoba se obrátí na exekutora a věřitel s tím bude souhlasit. Tak věc bude vyškrtnuta ve lhůtě několika dnů a třetí osoba se nebude muset domáhat složitou soudní cestou ochrany svých práv," uvedl ministr spravedlnosti.

Exekutorská komora se podle své viceprezidentky Jitky Wolfové staví k novele exekučního řádu pozitivně, na jejím vzniku se vedle dalších odborníků podílelo i pět exekutorů. K novele se v následujících několika týdnech mohou vyjádřit jak odborníci, tak veřejnost. Její plné znění je k dispozici na webu ministerstva spravedlnosti.

Marika Táborská, Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme