Chytrá karanténa zpět pod dohledem armády? Vláda změnu projedná v pondělí

Vláda má podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška v pondělí projednat možnost, že by projekt chytré karantény znovu řídila armáda. Mluvčí to v neděli večer sdělil s tím, že armáda je na tento krok připravena.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo obrany (ilustrační foto) | Foto: Vendula Vrbová | Zdroj: Český rozhlas

Projekt chytré karantény převzalo ministerstvo zdravotnictví 25. května. Do té doby chytrou karanténu vedl devadesátičlenný centrální řídící tým zřízený pod armádou jako poradní orgán vlády, který vedl bývalý ministrův náměstek Roman Prymula.

Druhou fázi chytré karantény spustíme v září, uvedla Rážová. 200 milionů míří hlavně na nábor personálu

Číst článek

Pejšek neměl informace o tom, zda o případném převzetí projektu od ministerstva zdravotnictví s armádou jedná ještě v neděli premiér Andrej Babiš, který to sdělil na své facebookové stránce.

‚Je co zlepšovat‘

„Chytrá karanténa funguje, je co zlepšovat samozřejmě. My budeme dneska (v neděli) diskutovat s armádou o tom večer. Armáda funguje perfektně a je otázka, jestli by to znovu oni neměli celé řídit,“ uvedl předseda vlády. Podle něj se nedaří dostatečně propojit IT systémy a hygienické stanice, které postupně musí přejít na modernější metody fungování. Problémy byly podle premiéra v Moravskoslezském kraji, kde jsou jedny z aktuálních ohnisek epidemie.

Pochybnosti o funkčnosti chytré karantény vyjádřili nejen opoziční politici, ale i vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). I podle něj by se chytré karantény měla znovu ujmout armáda. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) namítal, že elektronická komunikace už funguje, rezervy jsou ve fungování laboratoří, které by měly testovat vzorky potenciálně nakažených od pondělí do neděle.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme