Vládní zmocněnec Dzurilla: O povinném používání aplikací chytré karantény zatím neuvažujeme

Ministerstvo zdravotnictví chystá novou podobu takzvané chytré karantény. Jen letos má stát dalších 200 milionů korun. V čem má být chytřejší než ta stávající? Podle vládního zmocněnce pro informační technologie a digitalizaci Vladimíra Dzurilly se budou více využívat aplikace jako Mapy.cz nebo eRouška.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf Národní agentury pro komunikační a informační technologie Vladimír Dzurilla | Foto: Zdeněk Rerych | Zdroj: iROZHLAS.cz

Stávající chytrá karanténa se používá už skoro dva měsíce. Dzurilla už dříve v médiích uvedl, že za tu dobu se s pomocí údajů od mobilních operátorů vytvořilo více než 300 vzpomínkových map. Není to málo?

Přehrát

00:00 / 00:00

Vzpomínková mapa je jen částí celého procesu chytré karantény, vysvětluje vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci

„Jednak to nabíhalo postupně v jednotlivých krajích, na druhou stranu platily plošné zákazy,“ vysvětluje ve vysílání Radiožurnálu s tím, že lidé jim říkali, že vzpomínkovou mapu není nutné dělat, protože byli akorát v práci, na nákupu a doma.

Upozorňuje zároveň, že chytrá karanténa není o vzpomínkových mapách, ale o souboru opatření a procesů, které se dělají k tomu, aby se nemusela znova zavádět plošná opatření.

„Je to o identifikaci míst, vyhodnocujeme data, kde je epidemie, jakým způsobem vzniká a co se tam děje. Díváme se na porovnání České republiky se světem, na všechny případy v rámci krajů a okresů…,“ říká.

Nová verze chytré karantény, kterou schválila vláda, nyní přechází pod ministerstvo zdravotnictví a hlavní hygieničku Jarmilu Rážovou.

„V rámci chytré karantény 2.0. chceme napojit krajské hygienické stanice dál s tím, že budou využívat i Mapy.cz od Seznamu pro identifikaci kontaktů. Také se propojuje finálně eRouška a propojení na platební brány,“ přibližuje.

A uvažuje se také o tom, aby používání aplikací chytré karantény například při příchodu druhé vlny bylo povinné?

„Zatím ne, zatím je to na dobrovolné bázi… Aplikace je dobrovolná, dobrovolná instalace, dobrovolné sdílení kontaktů,“ konstatuje.

Tomáš Pancíř, prh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme