Na chytrou karanténu dohlédne nový centrální orgán. V čele bude stát premiér Babiš

Na chytrou karanténu má dohlížet zvláštní orgán, ve kterém bude vedle zástupců ministerstva zdravotnictví figurovat i armáda. Záměr, který odpoledne projedná vláda potvrdil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). V čele týmu bude premiér Andrej Babiš (ANO), sdělil serveru iDNES.cz epidemiolog a vládní zmocněnec Roman Prymula. Informaci na tiskové konferenci potvrdil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Tým bude mít podle něj celkem osm členů.

Praha (Aktualizováno: 13:08 27. 7. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš | Zdroj: Úřad vlády ČR

Hamáček po jednání Bezpečnostní rady státu řekl, že v případě zřízení nového dohledového orgánu nebude trvat na obnovení krizového štábu, kterému předsedal. O věci bude v pondělí odpoledne jednat vláda. Hamáček se v té tobě zúčastní také videokonference s hejtmany, kteří si stěžují na špatnou komunikaci ohledně opatření proti šíření koronaviru nového typu.

Chytrá karanténa zpět pod dohledem armády? Vláda změnu projedná v pondělí

Číst článek

Hamáček nechtěl závěry bezpečnostní rady upřesňovat s tím, že o nich bude ještě jednat kabinet. Od požadavku na zřízení štábu ustoupí, pokud uvidí, že se komunikace a koordinace chytré karantény zlepšuje a „vznikne něco nového“. Později na tiskové konferenci ČSSD Hamáček uvedl, že na Bezpečnostní radě státu se o personáliích nemluvilo.

Ministr vnitra předpokládá, jednání vlády skončí dohodou na posílení role armády v chytré karanténě. Hygienické stanice na ni nejsou podle něho dimenzovány a navzdory tomu, že ministr zdravotnictví dostal peníze na jejich personální posílení, není možné přijmout nové pracovníky v krátké době.

Zastoupení armády

O vytvoření centrálního orgánu pro dozor nad chytrou karanténou mluvil před jednáním bezpečnostní rady v České televizi Prymula, který vedl krizový štáb před Hamáčkem. V projektu chytré karantény také podle Prymuly vzniknou další prvky s rovnoměrným zastoupením armády a ministerstva zdravotnictví.

„Bude zřízen orgán, který to (chytrou karanténu) bude nějakým způsobem dozorovat z té nejvyšší úrovně, a pak na úrovni ministerstva zdravotnictví budou další prvky, ve kterých bude armáda zastoupena paritně v podstatě k ministerstvu zdravotnictví,“ řekl televizi Prymula.

Možné převzetí projektu chytré karantény armádou v neděli zmínil premiér Babiš ve vyjádření na facebooku. Podle něj se nedaří dostatečně propojit IT systémy a hygienické stanice, které postupně musí přejít na modernější metody fungování.

Podobně se vyjádřil v neděli i Hamáček. Podle něj projekt chytré karantény pod ministerstvem zdravotnictví nefunguje tak, jak má. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se staví proti tomu, aby armáda převzala vedení chytré karantény. Spolupráci ale nevyloučil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme