Blížíme se k možnosti navýšení kapacit až na 30 tisíc testů denně, tvrdí tvůrce chytré karantény

Příští týden se otevírají školy, přijde podzim a s ním i ochlazení. To všechno může urychlit šíření nového typu koronaviru v populaci. Na jaké počty nakažených a testovaných je v současné době připravena chytrá karanténa? „K dnešnímu dni máme v laboratořích k dispozici přes 18 tisíc testů a jsme schopni provádět 12 tisíc odběrů denně,“ popisuje jeden z jejích hlavních tvůrců Petr Šnajdárek.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rouška, chytrá karanténa, koronavirus

V pondělí byla v rámci chytré karantény prezentována některá data z uplynulých týdnů. Mimo jiné se ukázalo, že se u 70 procent nakažených daří dohledat zdroj nákazy. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Současný denní limit, pokud jde o počet nakažených a trasování, je podle Petra Šnajdárka asi 700. „Vycházíme z reálných kapacit krajských hygienických stanic, které by byly v případě nutnosti posíleny.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Z chytré karantény musíme vybudovat projekt, který je, jak se říká, zapnutelný, vysvětluje Petr Šnajdárek

„Základní premisou věci je, že se nebavíme o plošné nákaze. Tento systém je škálován tak, abychom byli schopni počet navýšit na určitých místech z jiných krajských hygienických stanic,“ vysvětluje Petr Šnajdárek.

Systém chytré karantény je podle něj navržen dobře. „Propojuje jednotlivé procesy řízení pro zvládnutí zdravotní hrozby. Je navržen, aby uměl predikovat, řešit podklady pro rozhodování na základě modelů a řídit kapacity odběrových míst a laboratoří.“

Data vypadají slibně

V pondělí byla v rámci chytré karantény prezentována některá data z uplynulých týdnů. Mimo jiné se ukázalo, že se u 70 procent nakažených daří dohledat zdroj nákazy. „Nemůžeme srovnávat Prahu a méně osídlené regiony, ale neřekl bych, že v Praze je to číslo o moc nižší,“ říká Petr Šnajdárek.

Z dat také vyplynulo, že podle dosavadních zkušeností připadají na jednoho nakaženého čtyři rizikové kontakty. „Řešíme jen první kontakty. Samozřejmě jsou ohniska nákazy, kde je jich víc. Průměr je čtyři až pět, ale jsou případy i se třiceti.“

Na sociálních sítích se objevují příběhy lidí, kteří byli v kontaktu s nakaženým, hygienici se jim neozvali a nikdo je nepozval na testy. Není právě tohle díra v tom systému?

„Všechno je o odpovědnosti lidí. Lidé občas čekají, že jim někdo bude volat, i když jsou například až třetí kontakt. Tak to není. Musí se zavolat hlavně přímé kontakty. Nicméně tady ještě máme limity,“ přiznává Petr Šnajdárek.

Vojtěch Laštůvka, Tomáš Pancíř Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme