Cigarety jsou opět dražší, informují LN a MfD

Kuřáci za svůj zlozvyk zaplatí opět o něco více: Jak zjistily deníky Lidové noviny a Mladá fronta Dnes, zásoby levnějších cigaret docházejí. Lidové noviny a Právo se věnují hodnocení průzkumu popularity politiků. Hospodářské noviny konstatují, že hon za vánočními dárky se už rozjel naplno.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Kuřáci už co nevidět pocítí červencové zvýšení spotřebních daní u cigaret. Podle dnešních Lidových novin a Mladé fronty Dnes zásoby levnějších cigaret, jimiž se obchodníci ještě před zvýšením daně předzásobili, docházejí a na trh už přijdou cigarety s cenami novými. Cigarety podle deníků podraží do konce roku, zásoby některých značek jsou už ale u konce nyní.

Mezi prvními podražily o 5 korun cigarety Start, které patří mezi nejprodávanější značky vůbec. Nově stojí 40 korun. U dalších značek nejsou nové ceny zatím přesně známé. Výrobci totiž nemusí zdražit o stejnou částku, o jakou vzrostla spotřební daň. Pokud tabákové firmy promítnou do výsledných cen celé zvýšení daně, bude nově stát krabička kuřiva průměrně o 6 korun víc, píšou MfD a Lidové noviny. Oba deníky také připomínají, že zdražování cigaret bude pokračovat.

Dnešní listy hodnotí například i nové průzkumy popularity politiků, ve kterých zvítězil ministr kultury Vítězslav Jandák. Podle Lidových novin vděčí za svůj úspěch mimo jiné tomu, že hraje roli "žoviála, který vzešel z lidu". Právo na ministrovi oceňuje například jeho "sociální inteligenci" a pracovitost a domnívá se, že jeho úspěch u veřejnosti je potupný pro většinu českých politiků.

Lidové noviny dále píší: Jandákovi nehrozí, že by se z výsluní žebříčku popularity dostal až na jeho dno podobně jako někdejší premiér Stanislav Gross. "Tomuto osudu se Jandák snadno vyhne, premiérování mu nehrozí a v kultuře se nedá nic zkazit, protože na ni ministr nemá žádný vliv," píše list.

Podle deníku Právo k ministrově popularitě přispělo mimo jiné to, že hovoří srozumitelně, lidově a neagresivně. Dále pak to, že má při veřejných diskusích připraveny konkrétní návrhy na řešení daného problému a že na svém úřadu nasadil "pekelné" pracovní tempo, což také nezapomněl veřejnosti dát vědět.

Stovky až tisíce uměleckých předmětů, které nacisté zabavili svým obětem stále leží ve sbírkách českých muzeí a galerií. Podle Lidových novin to ukázal rozsáhlý průzkum Centra pro dokumentaci majetkových převodů kulturních statků obětí II. světové války. Všechny předměty, které pracovníci centra v depozitářích objeví a je jisté, že patřily obětem nacistů, umisťují na speciální webové stránce. Původní vlastníci, nebo jejich dědici tak mají možnost získat svůj majetek zpátky.

Hon za vánočními dárky se rozjel naplno - konstatují Hospodářské noviny. Zkušenost z prvního nákupního víkendu naznačuje, že obchody půjdou historicky nejlépe. V posledních letech se výdaje Čechů na vánoční dárky pohybovaly v průměru kolem 4 600 korun. To se má podle analytiků letos změnit. Vyšší předvánoční tržby předurčuje i optimismus zákazníků. Víc než polovina lidí nakupuje vánoční dárky v hypermarketech a specializovaných prodejnách. Jen zhruba desetina spotřebitelů se chystá některý z dárků koupit na tržišti. Stále víc lidí také dává přednost nákupu vánočních dárků přes internet a tento trend bude pokračovat i letos.

Těla českých vlastenců, které nacisté popravili, slouží zřejmě na německých nebo rakouských univerzitách k výuce lékařů. Historici podle Mladé fronty Dnes tvrdí, že se otevírá další bolestná stránka temného dědictví války. Parašutisté Jozef Gabčík s Janem Kubišem, kteří v Praze zlikvidovali třetího nejmocnějšího muže nacistického Německa Reinharda Heydricha, se stali pro nacisty mimořádně cennými i po smrti. Když v roce 1942 padli v boji s přesilou, byla jejich těla konzervována ve speciálních skleněných válcích, které měly být vystaveny v kriminalistickém ústavu v Berlíně.

Naposled byly ostatky parašutistů spatřeny při nakládání do speciálního vlaku na pražském Smíchově. Historici považují za velmi pravděpodobné, že se stejně jako těla stovek popravených českých vlastenců nacházejí v ústavech východoněmeckých či rakouských univerzit, kde slouží k výuce lékařů, píše Mladá fronta Dnes.

Marián Vojtek, Šárka Horáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme