Cigarety jsou opět dražší, informují LN a MfD

Kuřáci za svůj zlozvyk zaplatí opět o něco více: Jak zjistily deníky Lidové noviny a Mladá fronta Dnes, zásoby levnějších cigaret docházejí. Lidové noviny a Právo se věnují hodnocení průzkumu popularity politiků. Hospodářské noviny konstatují, že hon za vánočními dárky se už rozjel naplno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Kuřáci už co nevidět pocítí červencové zvýšení spotřebních daní u cigaret. Podle dnešních Lidových novin a Mladé fronty Dnes zásoby levnějších cigaret, jimiž se obchodníci ještě před zvýšením daně předzásobili, docházejí a na trh už přijdou cigarety s cenami novými. Cigarety podle deníků podraží do konce roku, zásoby některých značek jsou už ale u konce nyní.

Mezi prvními podražily o 5 korun cigarety Start, které patří mezi nejprodávanější značky vůbec. Nově stojí 40 korun. U dalších značek nejsou nové ceny zatím přesně známé. Výrobci totiž nemusí zdražit o stejnou částku, o jakou vzrostla spotřební daň. Pokud tabákové firmy promítnou do výsledných cen celé zvýšení daně, bude nově stát krabička kuřiva průměrně o 6 korun víc, píšou MfD a Lidové noviny. Oba deníky také připomínají, že zdražování cigaret bude pokračovat.

Dnešní listy hodnotí například i nové průzkumy popularity politiků, ve kterých zvítězil ministr kultury Vítězslav Jandák. Podle Lidových novin vděčí za svůj úspěch mimo jiné tomu, že hraje roli "žoviála, který vzešel z lidu". Právo na ministrovi oceňuje například jeho "sociální inteligenci" a pracovitost a domnívá se, že jeho úspěch u veřejnosti je potupný pro většinu českých politiků.

Lidové noviny dále píší: Jandákovi nehrozí, že by se z výsluní žebříčku popularity dostal až na jeho dno podobně jako někdejší premiér Stanislav Gross. "Tomuto osudu se Jandák snadno vyhne, premiérování mu nehrozí a v kultuře se nedá nic zkazit, protože na ni ministr nemá žádný vliv," píše list.

Podle deníku Právo k ministrově popularitě přispělo mimo jiné to, že hovoří srozumitelně, lidově a neagresivně. Dále pak to, že má při veřejných diskusích připraveny konkrétní návrhy na řešení daného problému a že na svém úřadu nasadil "pekelné" pracovní tempo, což také nezapomněl veřejnosti dát vědět.

Stovky až tisíce uměleckých předmětů, které nacisté zabavili svým obětem stále leží ve sbírkách českých muzeí a galerií. Podle Lidových novin to ukázal rozsáhlý průzkum Centra pro dokumentaci majetkových převodů kulturních statků obětí II. světové války. Všechny předměty, které pracovníci centra v depozitářích objeví a je jisté, že patřily obětem nacistů, umisťují na speciální webové stránce. Původní vlastníci, nebo jejich dědici tak mají možnost získat svůj majetek zpátky.

Hon za vánočními dárky se rozjel naplno - konstatují Hospodářské noviny. Zkušenost z prvního nákupního víkendu naznačuje, že obchody půjdou historicky nejlépe. V posledních letech se výdaje Čechů na vánoční dárky pohybovaly v průměru kolem 4 600 korun. To se má podle analytiků letos změnit. Vyšší předvánoční tržby předurčuje i optimismus zákazníků. Víc než polovina lidí nakupuje vánoční dárky v hypermarketech a specializovaných prodejnách. Jen zhruba desetina spotřebitelů se chystá některý z dárků koupit na tržišti. Stále víc lidí také dává přednost nákupu vánočních dárků přes internet a tento trend bude pokračovat i letos.

Těla českých vlastenců, které nacisté popravili, slouží zřejmě na německých nebo rakouských univerzitách k výuce lékařů. Historici podle Mladé fronty Dnes tvrdí, že se otevírá další bolestná stránka temného dědictví války. Parašutisté Jozef Gabčík s Janem Kubišem, kteří v Praze zlikvidovali třetího nejmocnějšího muže nacistického Německa Reinharda Heydricha, se stali pro nacisty mimořádně cennými i po smrti. Když v roce 1942 padli v boji s přesilou, byla jejich těla konzervována ve speciálních skleněných válcích, které měly být vystaveny v kriminalistickém ústavu v Berlíně.

Naposled byly ostatky parašutistů spatřeny při nakládání do speciálního vlaku na pražském Smíchově. Historici považují za velmi pravděpodobné, že se stejně jako těla stovek popravených českých vlastenců nacházejí v ústavech východoněmeckých či rakouských univerzit, kde slouží k výuce lékařů, píše Mladá fronta Dnes.

Marián Vojtek, Šárka Horáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme