Cigarety od čtvrtka samy zhasínají

Cigarety jsou od 17. listopadu, Mezinárodního dne nekouření, bezpečnější. Nová směrnice přikazuje tabákovým firmám ve všech zemích evropské sedmadvacítky prodávat cigarety se sníženou náchylností ke vznícení. Při požárech spojených s vášní pro nikotin každoročně zahyne až tisíc obyvatel evropského společenství.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zapálená cigareta

Zapálená cigareta | Foto: Fotobanka stock.xchng

"Upřímně řečeno, nic o tom nevím, ale připadá mi to jako docela rozumný nápad, protože spousta lidí různě odkládá cigarety. Já když si tedy zapálím, tak si zapaluju proto, že chci kouřit a zásadně cigaretu z ruky nepouštím," vysvětluje náhodně dotázaná kuřačka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nehořlavé cigarety.mp3

V posledních pěti letech se bezzásadově v České republice chovalo ale na sedm tisíc kuřáků. Hořely skládky, lesy i byty a zemřelo při tom skoro 150 lidí.

Podle ředitele odboru prevence hasičů Rudolfa Kaisera mohou cigarety, které samy zhasínají, nepříznivou statistiku zmírnit.

"Je to vidět z ostatních států, kde už to bylo zavedeno, jako Amerika, Kanada, Austrálie, tam byl odhad okolo 40 až 60 procent, tak stát New York hlásí 50 procent snížení úmrtí od požáru od cigaret," uvedl Rudolf Kaiser.

Přehrát

00:00 / 00:00

O samozhasínacích cigaretách diskutovali v Odpoledním Radiožurnálu Eva Králíková z Centra léčby závislosti na tabáku a senátor Jaroslav Kubera

Nově ošetřená cigareta může po zapálení zhasnout hned dvakrát. Má na sobě totiž dva neviditelné proužky, které ji uhasí, když kuřák neinhaluje.

Chemické složení pásků je tajné a největší tabákový producent společnost Phillip Morris složení nechce zveřejnit. Bezpečnostní zábrany by ovšem neměly mít vliv na chuť ani kvalitu kuřiva a nezvyšují zdravotní rizika kouření.

Aby proužky zvyšovaly škodlivost kouření, je úsměvná myšlenka, říká lékařka

"Není to škodlivější, jsou tam použité stejné látky, které se používají v klasických cigaretách," vysvětluje největší bojovnice proti kouření u nás lékařka Eva Králíková, která vzápětí doplňuje fakta o rizicích kouření i bez zhasínadel.

"V cigaretě je více než 100 látek, které způsobují rakovinu. Cigarety ztrojnásobují riziko sebevraždy a způsobují skoro pětinu všech úmrtí, takže tohle je opravu zábavná obava," dodává lékařka.

Kubera: Zhasínají, když nemají …

„Mám s nimi velmi negativní zkušenost,“ řekl Radiožurnálu o samozhasínacích cigaretách senátor Jaroslav Kubera. „Ony zhasínají, když nemají, a nezhasínají, když mají,“ tvrdí.

„30 tisíc požárů v Evropě, které jsou údajně způsobeny od cigaret, je samozřejmě děsivé číslo. Ale jenom pro zajímavost: v Evropě je ročně 2,5 milionu požárů,“ namítá senátor.

Podle doktorky Králíkové ale mají tyto cigarety smysl, i kdyby zachránily jen jeden lidský život.

„Ve Spojených státech se uvádělo, že 30 procent úmrtí v důsledku požáru je právě kvůli cigaretám. A u nás je to kolem 12 procent všech požárů způsobených cigaretami,“ podotkla.

Krabičky cigaret ošetřené zhasínacími proužky jsou označeny strhovacími páskami šedé, oranžové nebo bílé barvy, někdy hvězdičkou, která se objevuje také na kartonech.

Pokud by tabákové koncerny prodávaly neupravené cigarety, hrozí jim až 50 milionová pokuta.

Pavel Cyprich, Petr Kořínek, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme