Cigarety pod pultem a bez značky. Tvrdší regulaci chtějí lékaři, právníci i celníci varují

Dnešní světový den bez tabáku chtějí odborníci připomenout, že na nemoci spojené s kouřením zemře ročně jenom v Evropské unii asi 650 tisíc lidí. I když počet kuřáků klesá, pořád zůstávají důvody, proč se pokoušet s tím něco dělat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dobře vybavený obchod s cigaretami najdete v Číně na každém rohu

Dobře vybavený obchod s cigaretami najdete v Číně na každém rohu | Foto: Robert Mikoláš

Tabákové výrobky se už dlouho nesmějí propagovat v televizi nebo u škol, Světová zdravotnická organizace a Evropská unie ale plánují daleko hlubší regulaci.

Mezi návrhy například je, že prodejci by měli cigarety ukrývat pod pultem nebo že by všechny krabičky měly stejný obal a odlišovaly se jenom názvem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Názory pro i proti tvrdší regulaci prodeje cigaret zazněly ve Světě o desáté Rádia Česko. Hosty byli právník Karel Čermák, mluvčí Celní správy Jiří Barták a Eva Králíková z Centra léčby závislosti na tabáku

Kritici návrhů tvrdí, že podobná opatření bývají neúčinná. Podle právníka Karla Čermáka navíc narážejí na mezinárodní úmluvy i Listinu základních práv Evropské unie.

„Taková úprava by znamenala v podstatě vyvlastnění vlastnických práv k ochranným známkám chránícím tabákové výrobky,“ podotkl Čermák.

Jedním z argumentů odpůrců dalších omezení je i to, že přinesou další rozkvět černého obchodu s tabákovými výrobky. Už dnes dosahuje podíl nelegálních cigaret na českém trhu asi 10 procent, říká mluvčí Celní správy Jiří Barták:

„Nelegální cigarety už nyní nejsou většinou na pultech a zákazník se k nim dostává složitější cestou. Pokud jsou krabičky značené, tak my máme daleko snazší orientaci, a ten, kdo chce takové cigarety dostat na trhu, musí složitějším způsobem vyrobit obalový materiál.“

Tvrdší opatření by naopak uvítala Eva Králíková z Centra léčby závislosti na tabáku. Podle ní cigarety nelze vnímat jako normální spotřební zboží.

„Na trhu nemáme nic podobného, co by zabilo polovinu svých konzumentů. My jsme na to přišli až po 50 letech tabákové epidemie a není možné vyřadit tabák z trhu najednou, ale je potřeba to udělat postupně. A tyhle kroky jsou ty účinné, které vedou skutečně ke snížení spotřeby,“ říká Králíková.

Martin Hromádka, Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme