Máme třetí nejlevnější cigarety v EU, říká protidrogový expert Vobořil. Navrhuje zvýšit spotřební daň

Prodávání alkoholu, dostupnost tabáku nezletilým, nelegální drogy. To jsou jen některé z problémů ve společnosti, které by měl stát řešit. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu na to upozorňuje protidrogový zmocněnec Jindřich Vobořil. Ten nyní po osmi letech ve své funkci končí, stále však pracuje na vládní strategii pro boj se závislostmi. Co všechno v nové strategii bude?

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouření, cigarety (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters
Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s končícím protidrogovým zmocněncem Jindřichem Vobořilem o nové vládní strategii proti závislostem a proč by se měla zvýšit spotřební daň

„Nejsem určitě pro nějaké starší typy regulací, jako jsou liker shopy v Americe nebo off-licence v Británii. Byť dostupnost je zásadní věc, tak pro mne je otázkou, zda je nějaká možnost větší kontroly elektronickou cestu, například bezhotovostními platbami,“ nastiňuje pro Radiožurnál Vobořil.

Síla tabákového průmyslu

V nové vládní strategii proti závislostem, kterou před svým odchodem dokončuje, navrhuje zvýšení spotřební daně. „Máme třetí nejlevnější cigarety v celé Evropské unii,“ upozorňuje s tím, že cigarety by mohly být i o polovinu dražší, než jsou.

Ve chvíli, kdy se snižují přímé daně, tak se automaticky mají navýšit nepřímé, tomu ale podle něj brání celá řada věcí.

„Začíná to tím, že mnoho lidí i v politice nerozumí daňovému systému,“ vyzdvihuje s tím, že tabákový průmysl je silný, má své lobby a otázka je, jak se k tomu má stát postavit.

Dlouhodobě volá také po osvětové kampani – například v případě hazardu je třeba vědět, že existuje síť pomoci a jak se do ní dostat. To je samo o sobě důležité sdělení, které má preventivní charakter – včasná intervence, detekce a záchyt.

„Musí se zapojit všechny dostupné kanály, kterými se dělají účinné kampaně, dostat mezi lidi informaci, že tady existuje nějaká pomoc,“ uzavírá.

Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme