Cigarety zmizí do konce roku ze všech pošt

Česká pošta ukončí do závěru letošního roku prodej cigaret ve všech svých pobočkách. Zrušení prodeje požadovala nová ministryně informatiky Dana Bérová, jejíž resort je zřizovatelem pošty.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká pošta

Česká pošta | Foto: Jan Rosenauer

Proti prodeji kuřiva ve státní firmě se stavěly také ministerstvo zdravotnictví a organizace bojující proti kouření. Ministryně Bérová dnes kvůli tomu jednala s generálním ředitelem podniku Karlem Kratinou.

"Generální ředitel České pošty na základě vypracované analýzy potvrdil paní ministryni Bérové, že Česká pošta stáhne do konce tohoto roku cigarety z prodeje," potvrdila Radiožurnálu mluvčí ministerstva Klára Volná.

Tam, kde to smlouva nevylučuje, začne pošta cigarety stahovat už teď. "Stahování cigaret z prodeje už začalo, a to na pobočkách, které nejsou vázány smlouvou a kde tedy ukončit prodej cigaret nepředstavuje žádný problém," doplnila mluvčí.

Pošta začátkem května oznámila, že naváže na zkušební prodej zahájený koncem roku 2003 a bude cigarety v pobočkách nadále nabízet. Loni pošta z prodeje tabákových výrobků utržila 50 milionů korun a letos do dubna 20 milionů.

Podle pošty rozšíření doplňkového sortimentu o cigarety nejen zvyšuje tržby, ale setkalo se s pozitivní odezvou zákazníků, především na venkově. Pošta se hájila i tím, že nedostává od státu žádné dotace a musí si vydělat na provoz.

Podnik loni vykázal propad čistého zisku o třetinu na 445 milionů korun. V posledních letech se potýká s rostoucí konkurencí na liberalizovaném trhu a s masovým rozvojem mobilní a internetové komunikace. Výsledkem je pomalejší růst výnosů ze standardních poštovních služeb ve srovnání s růstem nákladů.

Naděžda Hávová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme