Cílem reorganizace nebylo odstranit Šlachtu, rozhodla komise. Šaškárna, zkritizoval ji Babiš

Cílem loňské reorganizace policie nebylo odstranit bývalého ředitele protimafiánského útvaru Roberta Šlachtu. Neměla ani omezit činnost policejních útvarů nebo zabránit vyšetřování některých kauz. Při čtení závěrečné zprávy ve sněmovně to ve čtvrtek uvedl předseda sněmovní vyšetřovací komise Pavel Blažek z ODS. Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš ale její verdikt zpochybnil. Celá komise byla výsměch a šaškárna, řekl vicepremiér.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Šlachta

Robert Šlachta | Foto: Adam Kebrt | Zdroj: Český rozhlas

Předseda sněmovní komise Pavel Blažek přednesl závěrečnou zprávu po více než půlročním vyšetřování. V úvodu řekl, že z hlediska kompetencí může policejní prezident navrhnout organizační změnu, kterou musí schválit ministr vnitra. Nikde podle komise není zakotvena povinnost informovat o tom státní zástupce.

Přesto vedení policie v čele s policejním prezidentem Tomášem Tuhým a jeho bývalým náměstkem Zdeňkem Laubem přípravu reformy značně podcenilo a nedostatečně projednalo. „Předběžné věcné konzultace k reorganizaci minimálně na úrovni vedení dotčených útvarů a státního zastupitelství by však byly vhodné a žádoucí," stojí v závěrečné zprávě.

Poslanci to označili za nedostatečné manažerské řízení ze strany Laubeho. Rychlost reformy a minimální konzultace pak podle poslanců umožnily spekulace a pochybnosti, které se začaly objevovat.

Předseda komise četl zprávu téměř hodinu

Blažek před poslanci zmínil, že se komise zabývala odposlechy ze dvou kauz, z nichž vycházeli olomoučtí žalobci a které měly zpochybnit cíl změn uvnitř policie. „Ze shromážděných materiálů nebylo prokázáno, že organizační změna byla provedena s cílem odstranit Roberta Šlachtu, omezit činnost útvarů nebo zabránit prověřování konkrétních věcí," řekl Blažek.

Předseda sněmovní komise při téměř hodinovém čtení závěrečné zprávy také uvedl, že se nepodařilo prokázat, že by policejní reorganizace byla připravována v pozadí podnikatelskými nebo politickými zájmy.

Pavel Blažek | Foto: Filip Jandourek

Komise v závěrečné zprávě také zkritizovala hlavní kritiky policejní reformy - bývalého ředitele protimafiánského útvaru Šlachtu a bývalého detektiva protimafiánského útvaru Jiřího Komárka. Podle poslanců podporovali spekulace a vycházeli z nepřesně vyhodnocených informací. Jejich veřejné vystupování podle komise lze označit za neprofesionální.

„Tato interpretace byla následně převzata a podporována Vrchním státním zastupitelstvím v Olomouci. Z těchto informací vycházelo i Nejvyšší státní zastupitelství a obecně také ministr spravedlnosti," napsali poslanci do závěrečné zprávy.

Kritika komise se snesla také na olomoucké vrchní žalobce, které se podle komise „aktivisticky pustilo do politického života" tím, že například medializovalo informace o výslechu Tuhého a Laubeho. Vláda by podle komise mohla zvážit personální změny na vedoucích místech zastupitelství.

Trestní oznámení kvůli reorganizaci policie míří na Vaculíka z GIBS a olomouckého žalobce Šeredu

Číst článek

Reorganizace policejních útvarů vyvolala loni roztržku mezi koaličními ČSSD a ANO, kvůli které vznikla vládní krize. Komise se pozastavila nad tím, že nikdo z členů vlády nedal kabinetu návrh usnesení, aby nařídila ministru vnitra reorganizaci zastavit. Byl to podle komise jediný možný prostředek, jak reorganizaci zabránit.

Výsměch a šaškárna, kritizoval komisi Babiš

Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan nechtěl výsledky zprávy komentovat. „My v tuto chvíli zprávu vyšetřovací komise studujeme a analyzujeme. Až ten proces dokončíme, budeme se moci teprve poté vyjádřit," řekl Ištvan s tím, že pro to bude určitě ještě prostor.

Sněmovní vyšetřovací komise k reorganizaci policie očistila mé jméno i pověst policie, které neprospěla související mediální štvanice, uvedl v prohlášení policejní prezident Tomáš Tuhý. „Závěry komise v zásadě potvrzují to, co říkáme od samého počátku. Organizační změna byla rozhodnutím vedení policie a nebyla motivovaná ani politickými ani osobnostními pohnutkami," doplnil Tuhý.

Ministr financí Andrej Babiš závěry komise kritizoval. Bylo podle něj jasné, jaké budou závěry šetření. Celá komise byla výsměch a šaškárna, uvedl Babiš.

„Pro mě je závěr vyšetřovací komise to, že 'české Palermo' vyhrálo," řekl. Palermem jsou podle něj ČSSD, ODS či předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Babiš trvá na tom, že loňská reforma policie sloužila k tomu, aby rozprášila Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, protože si dovolil vyšetřovat korupci ČSSD.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) považuje závěrečné hodnocení komise za tendenční. „Odráží se v něm značný střet zájmů, v kterém někteří členové komise jsou," řekl.

Pelikán také nesouhlasí s návrhem usnesení, které se týká zvážení personálních změn ve vedení Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Politické rozhodnutí v tomto směru nesmí podle něho úkolovat ministra spravedlnosti. „Státní zastupitelství musí zůstat nezávislé a státní zástupci, vedoucí státní zástupci, se nebudou odvolávat na základě usnesení Poslanecké sněmovny," prohlásil Pelikán.

Politici ČSSD po zveřejnění zprávy sněmovní vyšetřovací komise tvrdí, že loňská debata o reorganizaci policie byla divadlem v režii předsedy hnutí ANO Andreje Babiše.

Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš. | Foto: Filip Jandourek

Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka ve čtvrtek uvedl, že kampaň Babišova hnutí ANO proti policejní reformě byla založená na nepravdivých informacích a pomluvách.

„Konstrukce o spiknutí proti Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, šířená ANO a médii, patřícími Agrofertu, se na základě zprávy parlamentní vyšetřovací komise zhroutila jako domeček z karet," sdělil Sobotka.

Ministra financí také vyzval, aby se omluvil ministrovi vnitra Milanu Chovancovi z ČSSD a policejnímu prezidentovi Tomáši Tuhému za svá prohlášení v souvislosti s reorganizací. Babiš to odmítl. „Určitě ne, nevidím důvod to dělat. Považuji za prasárnu, co se udělalo s reformou policie, rozprášil se jediný nezávislý útvar a boj s korupcí politiků skončil," dodal Babiš.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme