Cílem sousedských slavností ‚Zažít město jinak‘ je setkávat se

Auta v ulicích dnes v některých městech Česka nahradí různé kulturní a sportovní akce. Sousedské slavnosti s názvem "Zažít město jinak" přivítá třeba Praha, Hradec Králové nebo Ostrava. Akci před osmi lety založilo sdružení AutoMat, teď se ale do jejího pořádání může zapojit každý. Cílem je, aby lidé viděli ulice svých čtvrtí v jiném světle než každodenně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zažít město jinak v proluce na Krymské | Foto: Ivana Veselková | Zdroj: Český rozhlas

„Jde nám především o to, zapojit lidi a spolky, které mohou svojí činností nějakým způsobem oživit a ukázat své čtvrtě, jak mohou vypadat jinak. Čeho všeho si mohou lidé všímat, když je tam klid a bezpečno a okolo nejezdí tolik aut,“ říká zástupkyně sdružení AutoMat Adéla Brabcová.

Na oživení ulic se podílely až stovky organizací, spolků, sdružení i jednotlivců. Mnoho z nich se angažuje ve své čtvrti celoročně.

Historie projektu Zažít město jinak začala v roce 2006, kdy bylo pražské Smetanovo nábřeží na jeden den uzavřeno pro auta. Postupem času se nápad rozvinul v největší komunitní akci v Česku a z Prahy se přesunul i do dalších českých měst. V Praze se tradičně nejvíc lidí chystá do ulic Americká nebo Krymská.

Sousedské slavnosti probíhají v rámci Evropského týdne mobility, který se snaží v evropských městech upozornit a propagovat výhody udržitelné dopravy a rozvoje.

Jakub Šídlo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme