Cílený konstrukt šitý horkou jehlou, komentuje Tuhý obrat ve vyšetřování 'brutálního úniku' informací

Nařčení z brutálního úniku informací považuje policejní prezident Tomáš Tuhý za konstrukt s cílem destabilizovat vedení policie v návaznosti na reorganizační změny. A nepřímo ukazuje na olomoucké Vrchní státní zastupitelství. „Je velmi zvláštní, že se někdo může takovým příběhem takto intenzivně zabývat na základě vykonstruovaných faktů a nepravdivých údajů,“ říká Tuhý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tisková konference, Ministerstvo vnitra | Foto: Martin Svozílek

Červnové nařčení z úst dnes již bývalého vysokého důstojníka ÚOOZ a kritika policejní reorganizace Jiřího Komárka mohlo podle Tuhého poškodit celou policii. „Je to pro mě alarm,“ řekl Tuhý v rozhovoru deníku Právo.

„Fakt, že se to celé dnes dostává do jiného světla, znamená, že tu věc někdo připravoval. A že ji připravoval zřejmě tzv. horkou jehlou a udělal při tom řadu zásadních chyb,“ komentuje Tuhý pro deník skutečnost, že klíčová SMS, která měla podle původních informací přijít na číslo Davida Tesaříka – syna vlivného olomouckého podnikatele ze společnosti Tesco SW Josefa Tesaříka a synovce senátora za ČSSD Martina Tesaříka – nebyla příchozí, ale odchozí. Podle nových zjištění ji Tesařík nedostal, ale sám odeslal.

'Zvláštní olomoucké vyšetřování'

Otazníky kolem celého případu podle policejního prezidenta zvětšuje i usnesení o odložení celé věci, které zveřejnil Nadační fond proti korupci. „Tam je mnohem více rozporů, nesedí tam třeba časové údaje a jsou tam zřejmě cíleně některé údaje zamazávány tak, aby byly přesto viditelné. I to považuji za určitou aktivitu, která měla poškodit mě i mé blízké,“ dodává Tuhý.

Tuhý v rozhovoru nepřímo ukazuje na Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, které věc šetřilo. Je podle něj zvláštní, že vedlo rok a půl nějaké řízení, ve kterém měl figurovat jako podezřelý. „Je velmi zvláštní, že se někdo může takovým příběhem takto intenzivně zabývat na základě vykonstruovaných faktů a nepravdivých údajů. Nevím, jakou to pak může vyvolávat důvěru v takovou instituci,“ říká Tuhý.

Z telefonu Tuhého blízkých unikaly informace o vyšetřování IT zakázek, řekl Šlachta komisi

Číst článek

Zmíněná SMS měla přijít na číslo komunikující s telefonem, do kterého později vložila svou SIM kartu Tuhého bývalá manželka. Tuhý ale odmítá, že by vůbec znal Josefa Tesaříka nebo jeho syna.Vzhledem k poslednímu vývoji vyšetřování okolo inkriminované SMS má policejní prezident pochybnosti i o zmiňovaném telefonu. „Jsem přesvědčen, že takový telefon buď nikdy neexistoval, nebo nebyl používán nikým z mého okolí,“ říká. Věc už podle něj řeší inspekce.

„Běží šetření Generální inspekce bezpečnostních sborů a doufám, že tato záležitost, tedy jak se měl zmíněný telefon dostat do mého okolí, bude také náležitě prošetřena a vysvětlena,“ dodává a opakuje, že snaha spojovat jeho osobu s únikem informací je cílená a připravená.

Na otázku, kdo za tím stojí, by podle něj mělo odpovědět právě probíhající šetření GIBS. „Každopádně nedovedu si představit, že by Vrchní státní zastupitelství v Olomouci bylo schopno prověřovat více než rok a půl policejního prezidenta, aniž by k tomu mělo konkrétní zákonné důvody nebo konkrétní informace vedoucí ke konkrétní osobě,“ vrací se Tuhý opět k olomouckému vrchnímu státnímu zástupci Ivo Ištvanovi.

Důkazy pro brutální úniky ze spisů? Exdetektiv Komárek trvá na svých slovech na Tuhého adresu

Číst článek

Odmítá spekulace o tom, že skutečným důvodem reorganizace policie mohla být snaha „zkrotit“ tehdejšího šéfa ÚOOZ Šlachtu, jehož detektivové víc a víc pracovali na lidech z politiky nebo jiných policejních útvarů, což jim nepříslušelo. Již v červnu Tuhý označil nařčení z úniku informací za "nebývalý účelový nátlak“ ze strany Šlachty a jeho příznivců, kteří se snaží zvrátit rozhodnutí o reorganizaci policie.

S nařčením Komárka o úniku informací nesouhlasí ani parlamentní vyšetřovací komise, respektive Komárek podle ní nepředložil o úniku přesvědčivé důkazy.

ph Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme