Čím dál více opilců nezaplatí za noc na záchytce. Dluhy jsou v řádech milionů

Opilci dluží záchytkám stále více peněz. Noc na protialkoholní stanici nehradí zdravotní pojišťovna a účet vyrovná jen asi pětina lidí. Služby záchytek přitom často využívají bezdomovci, u kterých je šance na úspěšné vymáhání dluhu minimální.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchytná místnost včetně tureckého záchodu a postele zapuštěné do betonu

Záchytná místnost včetně tureckého záchodu a postele zapuštěné do betonu | Foto: Pavel Sedláček

Na brněnské záchytné stanici například téměř každý den skončí bezdomovec, který dluží už na čtvrt milionu korun. Ostravské záchytce zase opilci za letošní rok neuhradili už skoro dva miliony korun.

K pití je na záchytce jen voda, snídaně se nepodává a spí se na kožence. Běžná cena za noc se pohybuje kolem dvou tisíc. Stanice si ale mohou účtovat, kolik chtějí, třeba i deset tisíc korun.

„Policie nám pomůže uložit agresora na lůžko, kde si ho sestřičky přikurtují, eventuelně se aplikuje i nějaká neklidová injekce, když se třeba nezklidní. A když potom dělá dál nějaký nepořádek, tak sestra tam rozhodně sama nejde, takže ona si zase volá na pomoc policii, která sem přijede a pomůže jí agresora zpacifikovat,“ popisuje chod záchranky lékařka Šárka Černohorská.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Lenka Jansová se zajímala o problémy záchytných stanic s neplatícími opilci

Opilci si po noci strávené na záchytné stanici většinou odnášejí igelitku se svým špinavým oblečením a složenku. Taška nezřídka končí v nemocniční zahradě a peníze nikdo nezaplatí, shodují se lékaři.

Narůstající dluhy opilců za záchytky považuje za velký problém i primář kliniky adiktologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Petr Popov.

„Když peníze nemá, tak následuje další proces, někdy velmi složitý, svízelný, dlouhodobý, někdy s využitím nějakých vymahačských služeb. Často to bývá tak, že provoz záchytné stanice je dotován třeba městem, kde záchytná stanice je, jinak by vůbec nemohla mít provoz,“ říká.

Předražené noclehárny

Politici jsou vesměs bezradní. Na stole je ovšem návrh takzvaného protikuřáckého zákona, který se týká také záchytek. Připravil ho exministr Leoš Heger, podporuje ho ale i současné ministerstvo zdravotnictví.

„Je to jakési zdravotně-sociální zařízení, které řeší problém toho, když se někde opilci povalují na silnici. Je to rozpočtově na krajských úřadech. Musí tam na to mít nějakou rezervu, aby pokryly provoz tam, kde platby vymahatelné nejsou,“ vysvětluje Heger.

Podle odborníků už ale záchytky s řešením alkoholismu v České republice příliš nepomáhají a staly se z nich spíš předražené nocležny pro krizové případy.

Lenka Jansová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme