Čína a Česká republika jsou strategickými partnery, dohodu podepsali na Hradě prezidenti

Prezidenti České republiky a Čínské lidové republiky podepsali dohodu o strategickém partnerství. Miloš Zeman přijal Si Ťin-pchinga dnes dopoledne na Pražském hradě s vojenskými poctami. Během uvítacího ceremoniálu bylo na počest čínského prezidenta vypáleno 21 dělostřeleckých salv. Čína ale nakonec neprosadila do textu o strategickém partnerství vše, co požadovala. Praha mimo jiné odmítá uznat Čínu za tržní ekonomiku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uvítání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na Pražském hradě

Uvítání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na Pražském hradě | Foto: Filip Jandourek

Věta, že Česko „respektuje svrchovanost a územní celistvost Číny" ano. Slova o tom, že součástí jedné nedělitelné Číny je konkrétně Tibet, Tchaj-wan a Sin-ťiang, ale nikoli.

Praha stejně tak odmítla zahrnout do dohody prohlášení, že Čínu považuje za tržní ekonomiku. Přiznání tohoto statusu by totiž Číně přineslo obchodní výhody. Odvetná cla ze strany států Evropské unie na levné čínské zboží by musela být zrušena nebo zmírněna. O tomto ale rozhoduje celá osmadvacítka.

Číňané naopak nepřistoupili na české přání mít společnou ministerskou komisi, bude tedy jen na úrovni úředníků. Miloš Zeman se Si Ťin-pchingem tak podepsali podobný text, jaký mají Poláci, Němci či Britové.

Vedle dohody o strategické spolupráci mezi Českem a Čínou, kterou stvrdili svými podpisy oba prezidenti, dnes ministři české vlády se svými čínskými protějšky podepsali také memoranda o porozumění v oblasti průmyslu, dopravy, zdravotnictví nebo školství. Další partnerské dohody uzavřeli primátoři hlavních měst obou zemí a zástupci České národní banky a Čínské komise pro regulaci bankovního sektoru.

Uvítání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na Pražském hradě | Foto: Filip Jandourek

Uvítání Si Ťin-pchinga se konalo výjimečně na třetím hradním nádvoří namísto obvyklého prvního nádvoří. V uvítací delegaci byla řada členů vlády včetně vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO), ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) a ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO).

Přípravy komplikoval silný vítr. Před příjezdem čínského prezidenta převrátil květináč, během ceremoniálu odvál červený koberec. Čínský prezident pozdravil vojáky česky slovy: "Vojáci, nazdar!"

Kalousek se Schwarzenbergem vyvěsili na sněmovnu tibetské vlajky

Číst článek

Během uvítacího ceremoniálu bylo na počest čínského prezidenta vypáleno 21 dělostřeleckých salv. Naposledy byl takto cizí státník v Česku vítán v 50. či 60. letech.

Zeman se s prezidentem komunistické Číny setkal neformálně už v pondělí na zámku v Lánech, kde mimo jiné společně zasadili pamětní strom. Dnes odpoledne čekají Si Ťin-pchinga v Lichtenštejnském paláci setkání s předsedy obou parlamentních komor Milanem Štěchem a Janem Hamáčkem, premiérem Bohuslavem Sobotkou (všichni ČSSD) a pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO).

Návštěvu provázejí bezpečnostní opatření a protesty

Návštěvu čínského prezidenta v Praze provázejí mimořádně přísná bezpečnostní opatření. Zavřený je Pražský hrad i jeho okolí, nad Hradčany je bezletová zóna a v ulicích hlídkují stovky policistů a vojáků. Kolem Hradu nejezdí ani tramvaje.

Policie dnes řešila další potyčku kritiků a příznivců čínského režimu. V Chotkových sadech bylo zhruba 15 lidí s transparenty na podporu v Číně pronásledovaného hnutí Fa-lun-kung. Jejich transparenty se jiní lidé snažili zakrýt velkou čínskou vlajkou.

V Chotkových sadech se sešli příznivci i odpůrci čínského prezidenta | Foto: Ľubomír Smatana

Už včera policie zadržela 13 lidí kvůli přestupkům proti veřejnému pořádku. Jednoho cizince obvinila z krádeže tibetské vlajky.

Opoziční TOP 09 dnes ráno vyvěsila z oken sněmovny vedoucích na Malostranské náměstí dvě tibetské vlajky. Bývalý předseda této strany a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg řekl novinářům, že se sluší demonstrovat proti diktátorovi, který nechá hromadně popravovat, zavedl osobní kult a tuhou cenzuru.

OBRAZEM: Čínského prezidenta vítali na Hradě s vojenskými poctami

Číst článek

Robert Mikoláš, ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme