Babiš se kvůli Huawei sešel s čínským velvyslancem. ‚Není to názor vlády,‘ řekl podle ambasády k varování

Premiér Andrej Babiš (ANO) se 23. prosince sešel s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem. Podle velvyslanectví, které o schůzce informovalo na svém facebookovém profilu, si obě strany při setkání „vyměnily názory na čínsko-české vztahy a otázky společného zájmu“. Jedním z bodů jednání bylo i nedávné varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před výrobky čínských společností Huawei a ZTE.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 19:19 25. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš se setkal s velvyslancem Čang Ťien-minem

Premiér Andrej Babiš se setkal s velvyslancem Čang Ťien-minem | Zdroj: Velvyslanectví Čínské lidové republiky

Číňané v příspěvku na facebooku píší, že „premiér Babiš zdůraznil, že nedávno vydané varování příslušného českého orgánu týkající se čínských firem Huawei a ZTE nepředstavuje stanovisko vlády ČR“.

Velvyslanec Čang podle prohlášení uvedl, že „varování vydané příslušným českým orgánem, které se vůbec nezakládá na skutečnosti, mělo nepříznivý dopad a čínská strana proti němu rozhodně protestuje“.

Bezpečnostní rada jednala o rizicích spojených se společností Huawei. Firma požádala vládu o audit

Číst článek

„Čínská strana bere na vědomí úsilí české vlády o nápravu příslušných chyb a doufá, že česká strana přijme účinná opatření, aby zabránila opakování podobných událostí, a bude účinně chránit legitimní práva a zájmy čínských firem,“ napsala dále ambasáda.

Premiér pro Deník N potvrdil, že schůzka se uskutečnila v Sokolovně v Průhonicích, a to na žádost čínské strany. „Předmětem schůzky bylo prohlášení NÚKIB,“ napsal v SMS.

Prezident Huawei Europe James Li ČTK sdělil, že firma věcný přístup české vlády oceňuje. „Naše celosvětová reputace, obchody a investice by neměly být poškozovány podobnými nepodloženými obviněními,“ uvedl. „Kybernetická bezpečnost je a zůstane naší nejvyšší prioritou.“

Varování úřadu

Úřad o potenciální bezpečnostní hrozbě informoval začátkem minulého týdne. „K vydání tohoto varování nás vedly naše poznatky včetně poznatků z činnosti našich bezpečnostních partnerů a také zjištění našich spojenců. Hlavním problémem je právní a politické prostředí Čínské lidové republiky, ve kterém uvedené společnosti primárně působí,“ napsal tehdy ředitel NÚKIB Dušan Navrátil.

Později upřesnil, že pro běžné uživatele představuje používání výrobků Huawei jen minimální riziko. Nedoporučil ale jejich využití tam, kde jde o zpravodajsky citlivá data.

Technologie společnosti přitom používá řada českých úřadů. Čínské mobilní telefony mají čeští vojáci a úředníci ministerstva obrany. Deník N pak informoval, že firma má otevřené dveře například na Pražském hradě, vládě ale i dalších úřadech. Premiér Babiš po vydání varování nařídil, aby se Úřad vlády mobilů od Huawei zbavil.

Babiš po varování úřadu nařídil, ať se vláda zbaví mobilů od Huawei. ‚Nevím, kde se tam vzaly,‘ tvrdí

Číst článek

Kvůli NÚKIB se narychlo v pátek sešla i Bezpečnostní rada státu. „Po vysvětlení ze strany NÚKIB je jasné, že jeho varování se týká pouze systémů zařazených do kritické informační infrastruktury nebo významných informačních systémů, kterých je několik desítek,“ uvedl premiér v tiskové zprávě.

USA, Austrálie, Nový Zéland

Český úřad pro kybernetickou bezpečnost není jediný, kdo před Huawei varuje.

Letos v únoru například tajné služby CIA a NSA nabádaly americké občany, aby nepoužívali mobily od této společnosti. V listopadu pak USA varovaly své spojence, protože se podle listu The Wall Street Journal obávají špionáže.

Používání výrobků Huawei už omezily i Austrálie či Nový Zéland. Firma teď požaduje, aby státy doložily, že její výrobky představují bezpečnostní riziko.

Čínská firma Huawei

  • po jihokorejském Samsungu je druhým největším prodejcem chytrých mobilních telefonů na světě,
  • je největším dodavatelem mobilních sítí a další infrastruktury pro české operátory,
  • do roku 2022 firma hodlá v Česku investovat 360 milionů dolarů (8,16 miliardy Kč) a vytvořit nepřímo více než 4000 nových pracovních míst,
  • některé západní země spolupráci s ní zcela zakázaly či ji omezují z obavy, že její výrobky mohou obsahovat špionážní software,
  • státy jako USA, Británie či Austrálie se obávají možných vazeb firmy na čínské vedení.

miz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme