Zeman napsal dopis čínskému prezidentovi. ‚Jsme připraveni pomoci,‘ slibuje ohledně koronaviru

Prezident Miloš Zeman v neděli zaslal svému čínskému protějšku Si Ťin-pchingovi dopis, ve kterém vyjadřuje soustrast s čínským národem v souvislosti s epidemií koronaviru. V dopise slibuje, že Česká republika stojí Čínské lidové republice po boku a je připravena poskytnout pomoc. Humanitární pomoc Číně chce navrhnout vládě ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český prezident Miloš Zeman a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching | Foto: Madoka Ikegami | Zdroj: ČTK/AP

„Vážený pane prezidente, drahý příteli,“ začíná Zeman dopis čínskému prezidentovi. V dopise vyjadřuje znepokojení z šíření viru a počtu nakažených i obětí. V závěru prezident ujišťuje, že je Česká republika připravena v rámci svých možností Čínské lidové republice pomoci, ve spolupráci s dalšími státy mezinárodního společenství.

O pomoc Českou republiku žádal čínský velvyslanec v Praze Čang Ťien-min. Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek v reakci na jeho žádost uvedl, že úřady prověřovaly zásoby zdravotnických prostředků, které by Čína mohla kvůli nákaze potřebovat. „Tam ale podle zprávy ministerstva zdravotnictví nemáme možnost nějakým způsobem pomoci, protože potřebujeme tyto zásoby pro naše lidi," uvedl premiér.

Později ale doplnil, že Česko poskytne Číně finanční pomoc a vyzve humanitární organizace k pořádání sbírek.

Roušky a léky potřebujeme hlavně pro naše občany, ale samozřejmě pomůžeme finančně, to je jasné. A oslovíme humanitární organizace, aby pořádaly sbírky.

novinky.cz/domaci/clanek/…

19:32 – 01. 02. 2020

9 118

Návrh: 10 milionů korun

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v neděli uvedl na twitteru, že chce vládě navrhnout uvolnění 10 milionů korun pro Čínu na nákup zdravotnických pomůcek. O humanitární pomoci prý hovořil s velvyslancem Ťien-minem. 

Epidemie koronaviru se již z Číny rozšířila nejméně do 25 zemí. První oběť mimo čínské hranice v neděli oznámily Filipíny. Celkem je nakažených necelých 15 tisíc lidí a na svědomí má virus už přes 300 obětí.

Vážený pane prezidente, drahý příteli,

s hlubokým zármutkem v srdci sleduji současné dění v Čínské lidové republice související s epidemií nového koronaviru, který si vyžádal již stovky obětí na životech, přičemž další tisíce lidí byly nakaženy a každým dnem se jejich počty zvyšují. Jsem znepokojen rychlostí, jakou se tento virus šíří a jaké množství osob a velikost území zasáhl.

Pevně doufám a věřím, že se v nejbližší možné době podaří nalézt prostředek, který umožní zastavit šíření tohoto nebezpečného viru a vyléčit všechny postižené.

Dovolte mi, vážený pane prezidente, abych v této pohnuté chvíli vyjádřil jménem české veřejnosti i jménem svým hlubokou soustrast Vám i rodinám obětí. Současně bych Vás rád ujistil, že Česká republika stojí v boji s tímto zlem po boku Čínské lidové republiky a jejího lidu a je připravena v rámci svých možností ve spolupráci s dalšími státy mezinárodního společenství v této těžké době pomoci.


S úctou

Miloš Zeman
prezident České republiky

onz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme