Hřib: Komunikace s čínskou ambasádou neprobíhá. O změně smlouvy s Pekingem má být jasno na podzim

  • Porušuje čínsko-české vztahy. Taková kritika se už podruhé v krátké době snesla ze strany Číny na hlavu pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti).
  • Naposledy to bylo minulou sobotu, kdy mu čínské velvyslanectví vytklo, že i přes upomínky poškozuje zájmy Číny ve věci Tchaj-wanu a Tibetu.
  • Jenže podle pražského primátora čínské velvyslanectví magistrát vůbec neoslovilo. „Žádná komunikace neprobíhá,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz.
  • Hřib se snaží upravit partnerskou smlouvu uzavřenou s pekingskou samosprávou. Kvůli jeho krokům přitom přišla o čínské turné Pražská filharmonie. Ta dostane jako kompenzaci slevu na pronájem Obecního domu na zahajovací koncert.

Rozhovor Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Hřib (Piráti) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Probíhá mezi magistrátem a čínským velvyslanectvím nějaká komunikace? V posledním prohlášení, které velvyslanectví zveřejnilo na facebooku, stojí, že jste „ignorovali opakovaná upomínání a vyjednávání čínské strany a opakovaně poškozovali klíčové zájmy Číny týkající se Tchaj-wanu či Tibetu.“ Co těmi upomínkami mysleli?
S čínským velvyslanectvím žádná komunikace v této věci neprobíhá. Naším partnerem je pekingská samospráva, se kterou máme uzavřenou smlouvu o partnerství. S těmi vyjednáváme a probíhá to korespondenčně.

‚Existuje pouze jedna Čína.‘ Po ministerstvu zahraničí kritizuje primátora Hřiba i čínská ambasáda

Číst článek

Poslední dopis od nás odešel v průběhu předminulého týdne. Ale to, o co nám jde, je, abychom nezatahovali Prahu do záležitostí zahraniční politiky, která je tématem pro naše ministerstvo zahraničí a vládu. Jednání s velvyslanectvím Čínské lidové republiky je proto spíše záležitost pro ministra zahraničí, který, pokud vím, s čínským velvyslancem jednal.

Takže aktivně nyní nekomunikujete s čínskou ambasádou? Nepředcházel tomu čínskému vyjádření nějaký krok z vaší strany?
Abych pravdu řekl, tak i ta informace, kterou vypustili předminulý týden (mluvčí čínského ministerstva zahraničí vyzval Hřiba, aby neporušoval čínsko-české vztahy a to skrz agenturu Nová Čína, pozn. red.), kdy se to najednou začalo řešit, byla vypuštěna z jejich strany. To nebylo o tom, že my bychom chodili do médií reportovat o postupu vyjednávání. Já bych naopak považoval za krajně neslušné to komentovat. My s tím veřejnost seznámíme, až to bude dokončené.

Změna smlouvy Pekingem

Vyjednávání o změně sesterské smlouvy je v jaké fázi? Kdy by to měl být dokončeno?
Já bych se k tomu probíhajícímu jednání s pekingskou samosprávou o změně partnerské smlouvy nerad vyjadřoval. Rádi bychom to měli uzavřeno do podzimu, to je takový můj předpoklad.

Smlouva s Pekingem

  • Smlouvu s Pekingem město pod vedením bývalé rady v čele s Adrianou Krnáčovou (ANO) podepsalo v roce 2016.
  • Minulé vedení svůj podpis obhajovalo i tím, že Peking článkem podmiňoval plánované zapůjčení pandy do pražské zoo. To se za tři roky nikam neposunulo.
  • Zástupci pražské koalice se nedávno shodli na tom, že z ní odstraní článek obsahující souhlas s politikou jedné Číny, která neuznává nezávislost Tchaj-wanu.

A co se týče tohoto řekněme konfliktu, který tu s čínským velvyslanectvím máte, obrátil se na magistrát nebo přímo na vás zástupce některého z ministerstev nebo z vlády, který by apelovali, aby se váš přístup změnil?
Že by na nás kvůli tomu apeloval někdo z vlády, tak to jsem nezaznamenal. Jediné co, jsem zaznamenal, bylo apelování ze strany předsedy sněmovny pana Vondráčka (Radek Vondráček z hnutí ANO, pozn. red.), ale to bylo ve věci záležitosti spojené s Ruskou federací, tam jde o tu pamětní desku na Staroměstské radnici. Ale ohledně Číny nikdo. Mediálně reagoval jen mluvčí prezidenta.

My jsme se s panem ministrem zahraničí v rámci rozhovoru, který jsme spolu vedli už před několika měsíci, shodli, že ty partnerské smlouvy mezi městskými samosprávami jsou skutečně plně v moci městských samospráv. Takže to je věc, do které vláda nezasahuje.

Sleva pro filharmonii

Nebojíte se, že by tento váš postup mohl mít dopad na další pražské instituce? V dubnu kvůli postojům magistrátu zrušila Čína turné Pražské filharmonii.
Pražské filharmonii dáme slevu na nájem Smetanovy síně v Obecním domě. To je záležitost, kterou zaplatí bývalý političtí trafikanti, kteří tam byli v dozorčí radě a tam se podařilo zabránit vyplacení tantiém ve stovkách tisíc. Takže teď můžeme za tyto ušetřené peníze poskytnout slevu Pražské filharmonii na zahajovací koncert 11. září. Jinak nevím o nějakých dalších krocích.

Čína kritizuje pražského primátora Hřiba. Vyzývá ho, aby ‚nenarušoval česko-čínské vztahy‘

Číst článek

Nejednáte s nikým, kdo by měl v následujících měsících plánovanou spolupráci s Čínou a měl by pocit, že by mohla být ohrožena?
Neozval se žádný další subjekt, který by byl tímto způsobem poškozen – tedy že smlouva už je podepsaná a Čína se rozhodne, že ji nebude dodržovat. Žádné takové porušení obchodních dohod se neobjevilo.

Když jste tedy v dubnu hovořil o tom, že se zasadíte o to, aby postoj magistrátu neměl negativní dopad na další instituce, měl jste na mysli, že případné problémy budete řešit až ex post? Poté, co případně nastanou? Jako nyní v případě filharmonie?
Jak říkám: systematicky není řešit co, protože nevím o dalších případech. Jinak každý, kdo obchoduje s Čínou, musí počítat s významným podnikatelským rizikem. S tím, že Čína nedodržuje dohody, když se jí zrovna zachce. Takže se vám může stát, že se najednou ocitnete v situaci Pražské filharmonie, a to se vám může stát kdykoliv. Vymahatelnost závazků z Číny je reálně nulová.

Jsou vztahy s Čínou to, co by měla Praha prioritně řešit? Nemá větší problémy?
Řešíme spoustu jiných záležitostí, ale v radě města máme rozdělené nějaké gesce, takže někdo řeší dopravy a budování metra D, někdo řeší územní plánování, někdo řeší bydlení. No a někdo jiný řeší zahraniční vztahy, a ty připadly mně, podobně jako informatika.

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme