Devět poslanců na konci srpna navštíví Čínu. Cestu bude platit Peking, sněmovna ji nepodpořila

Na konci srpna vyrazí neoficiální delegace devíti poslanců do Číny. Ale bez záštity sněmovny. Ta totiž tuto cestu nepodpořila. Zákonodárcům ji zaplatí Peking. Informovaly o tom Hospodářské noviny. Opozice tvrdí, že poslanci tam poletí hájit zájmy Čínské lidové republiky.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání Poslanecké sněmovny

Poslanecká sněmovna (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Schválení cesty sněmovnou narazilo u organizačního výboru, a to u většiny poslanců. Nebylo jasné, jaký je účel cesty, co tam budou jejich kolegové dělat a podle jakého klíče byli vybráni.

Krym nebyl anektován a protiruské sankce je třeba obcházet, vyzývá komunista Kohlíček

Číst článek

Neoficiální delegace se zúčastní devět poslanců, kteří budou z hnutí ANO, ČSSD, SPD a KSČM. Skupinu povede Jan Birke (ČSSD), dále se jí zúčastní komunista Zdeněk Ondráček nebo Stanislav Berkovec (ANO). V Číně budou podle svých slov posilovat vzájemné vztahy a řešit ekonomická témata.

Opozice skupině, která do Číny odcestuje, vyčítá, že se mají setkat jen se zástupci jedné z čínských provincií, a ne se svými protějšky z čínského parlamentu. Vadí jim i to, že cesta nemá oficiální status.

Někteří chtěli, aby cesta byla oficiální a neplatil ji cizí stát. „Protože se dá očekávat, že takhle to budete chtít tomu státu nějak vracet, třeba nějakými postoji nebo obhajobou nějakých událostí na politické úrovni v Česku. Chtěli jsme oficiální delegaci s oficiální náplní a musí být zřejmé, že je to ve prospěch českého parlamentu, jinak nemá smysl tam nikoho posílat,“ řekla Hospodářským novinám Miroslava Němcová (ODS).

Barbora Valášková, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme