Z delegace do Číny zbyli tři poslanci. Je to nedůstojné, cesta se zřejmě neuskuteční, řekl Birke

Neoficiální cesta skupiny poslanců do Číny, na kterou měli odjet na konci srpna, se s nejvyšší pravděpodobností neuskuteční. Většina poslanců účast odřekla, momentálně by v delegaci zbyli jen tři poslanci. Informoval o tom poslanec ČSSD Jan Birke, který měl být vedoucím delegace. Je to podle něj nedůstojné vůči hostiteli.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Birke z ČSSD | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Definitivní rozhodnutí o cestě má Jan Birke oznámit čínské straně příští úterý, nyní podle svých slov ještě rozhodnutý není.

Komunističtí poslanci do Číny pojedou, je to na osobní pozvání, vysvětluje šéf strany Filip

Číst článek

„Pořád trvám na svém názoru, že když vás někdo pozve, tak by se pozvání měla přijímat. Nicméně respektuji a akceptuji rozhodnutí svých kolegů," řekl.

Návštěva se měla uskutečnit na pozvání čínské strany. Předtím ji na svém červencovém jednání neschválil sněmovní organizační výbor.

Své zástupce do delegace podle Birkeho nevyšlou kluby ANO a SPD. Jet nechtějí podle serveru iROZHLAS.cz ani poslanci ODS. Podle Birkeho by tak zbyli jen tři zájemci: kromě něj ještě dva poslanci KSČM.

Birke poznamenal, že se ještě musí spojit se zástupci komunistů i se svým stranickým předsedou a ministrem vnitra Janem Hamáčkem, který je současně pověřen řízením ministerstva zahraničních věcí.

Kritika cesty do Číny

Podle Hospodářských novin, které na možnou delegaci do Číny upozornily, vzbudila plánovaná cesta kritiku některých poslanců.

„Byla to nestandardní žádost a výbor to odmítl proplatit. Jestli pojedou a Čína to zaplatí, nebude se jednat o standardní zahraniční cestu," citoval deník například předsedu klubu KDU-ČSL Jana Bartoška. „Delegace není v zájmu České republiky, ale Čínské lidové republiky," uvedl Jan Farský ze STAN.

Delegace do Číny se rozpadá. Faltýnek doporučil poslancům ANO, aby nejeli

Číst článek

Že cestu bude platit Peking, ale Birkemu nevadí, stejně jako kritika od Jana Farského nebo Miroslavy Němcové z ODS. „Je to na pozvání cizí strany. Proč by mi to mělo vadit? Jenom proto, že se paní Němcová nebo pan Farský ohrazují? Na to mají nárok,“ uvedl pro iROZHLAS.cz.

Problém ve financování cesty nevidí ani šéf KSČM Vojtěch Filip nebo komunistický poslanec Zdeněk Ondráček.

„Jde o prohlubování vztahů mezi dvěma státy na úrovni sněmovny. To, že má opozice problém s Čínou, je jejich problém a jen to svědčí o inteligenci některých kolegů. Kdybychom letěli do Kanady či USA, asi by to vypadalo jinak,“ řekl Ondráček pro Hospodářské noviny.

Pozornost vzbudila i loňská cesta poslanců do Číny ještě v minulém volebním období, kterou ale sněmovní organizační výbor tehdy schválil. Tehdejší předseda TOP 09 Miroslav Kalousek vyzval k jejímu zrušení kvůli úmrtí čínského disidenta a nositele Nobelovy ceny za mír Lioua Siao-poa. Účast tehdy odřekly poslankyně Gabriela Pecková (TOP 09) a Pavla Golasowská (KDU-ČSL).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme