Dezinformace i zastrašování politiků. Čína a Rusko se podle Koudelky nejvíc snaží ovlivnit správu v Česku

Rusko a Čína se nejvíce pokoušejí ovlivňovat veřejnou správu v České republice, uvedl ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka. Jako příklad zmínil dezinformační kampaně, kybernetické útoky či zastrašování politiků. Řekl to na pátečním veřejném slyšení o odolnosti českých veřejných institucí vůči zahraničním vlivům. Nejohroženější z hlediska zahraničních vlivů jsou podle Koudelky územní samospráva a akademická obec.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michal Koudelka, ředitel Bezpečnostní informační služby | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Ruská federace a Čína jsou těmi zeměmi, které se na pokusech o ovlivňování české veřejné správy podílejí v největší míře,“ prohlásil Koudelka.

Zeman, Metnar, Koudelka i Černochová. Čínská firma shromažďovala data o prominentech v Česku

Číst článek

„Jsou připraveny nasadit kompletní vlivový arsenál, otevřenými aktivitami počínaje a utajovanými zpravodajskými konče. Neexistují pro ně žádná omezení, cokoli může být použito jako účinný vlivový nástroj,“ dodal.

Koudelka opětovně varoval před zapojením čínských firem v telekomunikacích, což by jim umožnilo „monitorovat a získat informace o každém z nás, o našich problémech, zájmech, rodinách“. Smyslem je využít údaje k nátlaku a ovlivňování rozhodnutí ve veřejném prostoru. Ke stejnému účelu slouží podle Koudelky kybernetické útoky nebo získávání informací o známých osobnostech.

Účinnou obranou je podle Koudelky jasná reakce na tyto pokusy. „Jasný, pevný a silný postoj je tím, čemu Rusko a Čína a jim podobně orientovaní státní aktéři rozumí a co akceptují. Budeme-li sebevědomou, hrdou a odvážnou zemí, máme daleko větší šanci pokusům o ovlivněním našich státních institucí úspěšně čelit a odolávat,“ řekl Koudelka.

Unie eviduje 215 případů

K ohrožení samospráv řekl, že z obecní a krajské úrovně jsou rekrutováni politici i úředníci, kteří jsou využívání při postupu na vyšší posty. Zpravodajské služby podle něj využívají sdílení informací akademickou obcí ke krádežím duševního vlastnictví.

Rusko není skutečnou hrozbou. Čína silovou politikou korumpuje Západ, myslí si diplomat Petr Kolář

Číst článek

Šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) poukázal také na to, že Čína získává seznam potenciálně využitelných lidí tím, že si vybrané osoby zavazuje bezplatnými stážemi či účastí na konferencích a školeních na svém území.

Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová uvedla, že Evropská unie eviduje za poslední dobu 215 příkladů a aktivit vůči České republice zejména z prokremelských zdrojů, v nichž je Česko označována za „loutku ovládanou zlým Západem“ a obviňována z „historického revizionismu“.

„Dezinformační kampaně nemají nic společného se svobodnou debatou, jejich cílem je manipulovat a mást veřejnost,“ uvedla Jourová.

Slyšení by podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) mělo přispět k tomu, aby se zmapovala míra a nebezpečnost zahraničních vlivů nejen na centrální, ale i na regionální i komunální úrovni. Jako příklad uvedl ruské hrozby vůči pražskému primátorovi a starostům v souvislosti s přemístěním sochy sovětského maršála Ivana Koněva.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme