Číňan, který ženě vytrhl tibetskou vlajku, loupež nespáchal. Mohlo jít o přestupek, rozhodl soud

Číňan, který během návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze před více než třemi lety vytrhl demonstrantce tibetskou vlajku a hodil ji do Vltavy, mohl podle Obvodního soudu pro Prahu 7 spáchat přestupek. Podle zatím nepravomocného rozsudku o loupež nešlo. O rozhodnutí soudu ve středu informoval server Seznam Zprávy. Případem se ještě bude zabývat odvolací pražský městský soud.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tibetskou vlajku vyvěsily v Česku stovky radnic a desítky škol.

Tibetskou vlajku vyvěsily v Česku stovky radnic a desítky škol. | Foto: Smooth_O (Wikimedia) | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 2.0,©

„Po zvážení okolností předmětného jednání obžalovaného, společenské nebezpečnosti předmětného jednání, bezúhonnosti a nízkého věku obžalovaného dospěl senát k závěru, že se jednalo o ojedinělý exces obžalovaného, který není trestným činem,“ uvedla pro server mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 7 Tereza Leskovjanová.

Před dvěma lety hodili ženě tibetskou vlajku do Vltavy. Teď půjdou čínští mladíci k soudu

Číst článek

Muž odmítl, že by chtěl vlajku uloupit, šlo podle něj o zkratkovité jednání ve vypjaté emoční atmosféře. Spolu s ním čelí obžalobě jeho krajanka, tu soud viny nepravomocně zprostil. Podle rozsudku se nepodařilo prokázat, zda se se ženou přetahovala o tibetskou, nebo o českou vlajku.

Třídenní návštěvu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v březnu 2016 v Praze provázely demonstrace proti politice Pekingu v oblasti lidských práv, některé se neobešly bez potyček mezi odpůrci a příznivci čínského režimu.

Při jedné z nich se Číňan a Číňanka pokusili vytrhnout demonstrantce vlajku, museli ale překonat její odpor. Přitiskla ji k tělu, chvíli se přetahovali. Nakonec se Číňanům podařilo ženě vlajku vzít a hodili ji do řeky.

Pražské soudy v minulosti oba obžalované viny zprostily a případ předaly do přestupkového řízení. Podle nich nešlo o trestný čin, a to i s ohledem na mizivou hodnotu vlajky. Nejvyšší soud v Brně jim však loni v červenci po dovolání nejvyššího státního zástupce případ vrátil. Ten v dovolání mimo jiné uvedl, že škodlivost činu zvyšuje jeho politická motivace.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme