Činnost Horské služby má po 15 letech oporu v zákoně

Financování Horské služby a její působení by mělo být konečně jasné. Její činnost bude upravovat zákon o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který už podepsal prezident Václav Klaus.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horská služba | Foto: Horská služba ČR

Podle této normy má Horská služba fungovat jako obecně prospěšná společnost a působit bude v rámci Integrovaného záchranného systému. Financovat ji bude dál ministerstvo pro místní rozvoj.

Podle náčelníka Horské služby Jiřího Brožka se záchranáři předlohy dočkali po patnácti letech nejasností, kde vlastně můžou působit a jaká je jejich práce.

"Horská služba existuje 75 let a řekněme posledních 15 let se usiluje o to, aby od okamžiku, kdy přestala být pod hlavičkou Českého svazu tělesné výchovy, měla samostatný zákon, samostatnou zastřešující normu."

Sankce pro lidi, kteří poruší doporučení záchranářů a vstoupí například do lavinového území, ale v tomto zákoně podle Brožka chybí.

"To jde určitým způsobem nad rámec možných věcí, které byly projednány a odsouhlaseny pro to, aby zákon byl vůbec schválen."

"Určitě asi budou kroky další, teď následně se podařilo prosadit první věci týkající se zákona o postavení Horské služby a určitě budeme hledat další kroky k tomu, aby legislativa odpovídala tomu, co české hory požadují," dodal náčelník Horské služby Jiří Brožek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Náčelník Horské služby Jiří Brožek o jejím působení v pořadu Radiožurnálu Stalo se dnes

Přečtěte si také:
Cvičení Horské služby v Krkonoších způsobilo fámu o skutečné lavině
V Krkonoších spadla lavina, záchranáři vyprostili dva turisty
Češi zřejmě budou za pomoc Horské služby platit

Marika Táborská, Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme