Zeman, Metnar, Koudelka i Černochová. Čínská firma shromažďovala data o prominentech v Česku

  • Čínská firma Zhenhua Data Technology, která se na nyní už vypnutém webu označovala za pionýra ve využití dat pro hybridní válku, shromáždila profily zhruba 700 prominentních Čechů.
  • V databázi jsou politici, diplomaté, pracovníci bezpečnostních institucí, akademici a podnikatelé – včetně jejich děti. Profily mají také instituce.
  • Napsal o tom ve středu server Aktuálně.cz, podle kterého je databáze součástí souboru o západních činitelích, který z čínské firmy unikl.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman

Miloš Zeman | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Případem se zabývá Bezpečnostní informační služba (BIS). „V tuto chvíli získaná data analyzujeme, takže by bylo předčasné jejich obsah komentovat. Pokud Čína vytváří data lidí, kteří ji v České republice zajímají, bylo by logické, kdyby mezi nimi figurovalo i moje jméno,“ řekl Aktuálně.cz ředitel BIS Michal Koudelka.

Čínská ambasáda k výroční zprávě BIS: Nemá důkazy, ať se radši věnuje budování vzájemné důvěry

Číst článek

Podle něj jde o další důkaz toho, že čínské zpravodajské služby se snaží získat informace jakoukoliv formou. „To je riziko, na které dlouhodobě upozorňujeme,“ doplnil Koudelka.

Systém firmy Zhenhua, která mezi své zákazníky řadí také čínskou armádu, ke jménům „zájmových osob“ přiřazoval fotografie, odkazy na profily na sociálních sítích, analyzoval jejich příspěvky, mediální zmínky o nich i jejich příbuzenské vztahy.

V uniklé databázi jsou třeba členové britské královské rodiny či britský premiér Boris Johnson. V Česku spolu s Koudelkou například prezident Miloš Zeman, ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), ministr kultury a bývalý šéf diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) nebo místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek.

Soubor dat se ze serverů společnosti Zhenhua dostal k západním médiím prostřednictvím čínského whistleblowera. Sedm stovek jmen Čechů z databáze je pravděpodobně jen částí shromážděných informací, protože se zatím podařilo obnovit zhruba čtvrt milionu z 2,4 milionu záznamů o jednotlivých lidech.

‚Buďme vzorem, jděme příkladem.‘ Huawei v Česku je podle sinologů pod vlivem komunistické strany Číny

Číst článek

Na dotazy novinářského konsorcia, které se databází zabývá, firma Zhenhua neodpověděla. Na zájem reagovala vypnutím webu.

Mezi monitorované v Česku patří také řada současných či bývalých poslanců a senátorů, například předsedkyně poslaneckého výboru pro obranu Jana Černochová (ODS).

V databázi je také bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán, někdejší šéf Úřadu vlády či analytického odboru Pražského hradu Radek Augustin, dřívější šéf státní správy z ministerstva vnitra Josef Postránecký, místopředseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Solský nebo ředitelka sekce pro radiační ochranu Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Karla Petrová. Premiér Andrej Babiš (ANO) v části dat, kterou se podařilo expertům obnovit, není.

Ke sledovaným institucím patří třeba zahraniční ambasády v České republice, policejní akademie, ministerstvo zdravotnictví, úřad stálého představitele České republiky při NATO, ČVUT nebo Akademie věd. Záznam měla čínská firma také pro ČSSD a mobilního operátora O2.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme