Čína uzavřela své ‚policejní stanice‘ v Česku. Sloužily i ke sledování příslušníků místní diaspory

Čína sdělila českému ministrovi zahraničí Janu Lipavskému (Piráti), že uzavřela dvě své nelegální policejní stanice, které v Česku fungovaly roky bez povolení. Informoval o tom ve čtvrtek Deník N, který na tuto praxi upozornil ve spolupráci s projektem Sinopsis na začátku října.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský policista na hlídce. (Ilustrační snímek)

Čínský policista na hlídce (ilustrační foto) | Foto: Aly Song | Zdroj: Reuters

V centru Prahy podle Deníku N působily dvě čínské „policejní stanice“. Číňané se na ně mohli obracet v případech, kdy potřebovali vyřídit nové dokumenty nebo se stali oběťmi trestného činu. Podle listu ale tato centra sloužila také ke sledování příslušníků místní diaspory a ke sběru zpravodajských informací.

Čína přesvědčuje své občany k návratu domů. Policejní stanice má mít v Srbsku, Maďarsku i Praze

Číst článek

Ministerstvo zahraničí po zveřejnění informací uvedlo, že o čínských policejních stanicích ví, komunikuje o nich s čínskou stranou a spolupracuje s příslušnými orgány, které tuto záležitost vyšetřují. Aktivity dvou čínských center v Praze sledovala i Bezpečnostní informační služba (BIS).

Čína nyní informovala Lipavského o tom, že obě stanice uzavřela. „Česká diplomacie zvedala téma ‚policejních stanic‘ s čínskou stranou opakovaně. Tento týden jsem o tom jednal také s čínským velvyslancem, který mě ujistil, že v Česku došlo k jejich uzavření,“ sdělil Deníku N Lipavský.

Také nizozemská vláda vyšetřovala, zda v zemi působí jménem čínské vlády dvě nelegální policejní stanice. Podle nizozemských médií centra tvrdí, že nabízejí diplomatickou pomoc čínským občanům, ale nejsou registrována u nizozemské vlády.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme