Čínské velvyslanectví: Dalajlama je exulant. V Česku prováděl protičínskou separatistickou činnost

Čínská ambasáda ve čtvrtek na svých stránkách uveřejnila prohlášení, podle kterého dalajlama v Česku prováděl protičínskou separatistickou činnost. Reagovala tak na jeho návštěvu v Praze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prohlášení čínské ambasády v Praze k návštěvě dalajlamy | Foto: Reprofoto

„Čínská strana v reakci na tuto skutečnost (návštěvu dalajlamy, pozn. red.) vyjádřila silnou nespokojenost a důrazný nesouhlas. Náš postoj je konzistentní a jasný. Dalajlama je politický exulant, který se v zahraničí pod maskou náboženství dlouhodobě věnuje protičínským separatistickým aktivitám,“ stojí v prohlášení, které se objevilo na stránkách Velvyslanectví Čínské lidové republiky v Praze.

Chce se pan ministr setkat s dalajlamou? Měl by opustit vládu, napadl Ovčáček Hermana

Číst článek

Dokument, který je složený z citací mluvčí čínského ministerstva zahraničí, zmiňuje, že se Čína důrazně staví proti tomu, aby úřední osoby kterékoliv země s dalajlamou komunikovaly.

Dalajlama na Hradčanském náměstí | Foto: Filip Jandourek

Na konci tiskového prohlášení velvyslanectví připomíná nynější rozvoj vztahů mezi Čínou a Českem.

„Doufáme, že celá česká strana bude skutečně respektovat klíčové zájmy a hlavní obavy Číny a chránit zdravý a stabilní rozvoj vztahů mezi oběma zeměmi.“

Kmoníček vysvětluje, s kým vlastně jednala čínská velvyslankyně na Hradě: „Asi s prezidentem, ale o tom bych věděl.“

Číst článek

Duchovní vůdce dalajláma se v Praze účastnil mezinárodní konference Forum 2000. Při této příležitosti se s ním setkali někteří z předních českých politiků.

S dalajlamou se mimo jiné setkal ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). V reakci na to pak prezident Miloš Zeman, premiér Sobotka a předsedové parlamentních komor vydali prohlášení, že by považovali za nešťastné, aby osobní aktivity některých českých politiků byly vnímány jako změna oficiální politiky Česka vůči Číně. Zároveň vyjádřili respekt k územní celistvosti Čínské lidové republiky, která dalajlamu označuje za separatistu bojujícího za nezávislost Tibetu.

ČTK, Kateřina Golasovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme