Čínské velvyslanectví: Dalajlama je exulant. V Česku prováděl protičínskou separatistickou činnost

Čínská ambasáda ve čtvrtek na svých stránkách uveřejnila prohlášení, podle kterého dalajlama v Česku prováděl protičínskou separatistickou činnost. Reagovala tak na jeho návštěvu v Praze.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prohlášení čínské ambasády v Praze k návštěvě dalajlamy

Prohlášení čínské ambasády v Praze k návštěvě dalajlamy | Foto: Reprofoto

„Čínská strana v reakci na tuto skutečnost (návštěvu dalajlamy, pozn. red.) vyjádřila silnou nespokojenost a důrazný nesouhlas. Náš postoj je konzistentní a jasný. Dalajlama je politický exulant, který se v zahraničí pod maskou náboženství dlouhodobě věnuje protičínským separatistickým aktivitám,“ stojí v prohlášení, které se objevilo na stránkách Velvyslanectví Čínské lidové republiky v Praze.

Chce se pan ministr setkat s dalajlamou? Měl by opustit vládu, napadl Ovčáček Hermana

Číst článek

Dokument, který je složený z citací mluvčí čínského ministerstva zahraničí, zmiňuje, že se Čína důrazně staví proti tomu, aby úřední osoby kterékoliv země s dalajlamou komunikovaly.

Dalajlama na Hradčanském náměstí | Foto: Filip Jandourek

Na konci tiskového prohlášení velvyslanectví připomíná nynější rozvoj vztahů mezi Čínou a Českem.

„Doufáme, že celá česká strana bude skutečně respektovat klíčové zájmy a hlavní obavy Číny a chránit zdravý a stabilní rozvoj vztahů mezi oběma zeměmi.“

Kmoníček vysvětluje, s kým vlastně jednala čínská velvyslankyně na Hradě: „Asi s prezidentem, ale o tom bych věděl.“

Číst článek

Duchovní vůdce dalajláma se v Praze účastnil mezinárodní konference Forum 2000. Při této příležitosti se s ním setkali někteří z předních českých politiků.

S dalajlamou se mimo jiné setkal ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). V reakci na to pak prezident Miloš Zeman, premiér Sobotka a předsedové parlamentních komor vydali prohlášení, že by považovali za nešťastné, aby osobní aktivity některých českých politiků byly vnímány jako změna oficiální politiky Česka vůči Číně. Zároveň vyjádřili respekt k územní celistvosti Čínské lidové republiky, která dalajlamu označuje za separatistu bojujícího za nezávislost Tibetu.

ČTK, Kateřina Golasovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme