Čínské vlajky z ulic mezi letištěm a Hradem zmizely, podle Tvrdíka se ale vrátí

Z ulic mezi Letištěm Václava Havla a Pražským hradem zmizely české a čínské vlajky. Proti rudým vlajkám protestovali obyvatelé i radnice Prahy 6, v noci na sobotu někdo desítky vlajek potřísnil barvou. Podle šéfa česko-čínské komory se ale vlajky po opravě na sloupy vrátí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na stožárech veřejného osvětlení podél Evropské třídy visí čínské a české vlajky, Praha 6 to kritizuje

Na stožárech veřejného osvětlení podél Evropské třídy visí čínské a české vlajky, Praha 6 to kritizuje | Zdroj: ČTK

Vlajky budou na sloupy veřejného osvětlení umístěny znovu, aby mohly v pondělí uvítat čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, napsal Tvrdík Českému rozhlasu v SMS zprávě.

Čínské vlajky v ulicích Evropská, Jelení, Mariánské hradby a Chotkova byly terčem kritiky hned od své instalace.

V noci na pátek policisté zadrželi 33letého muže, který ze sloupu na Evropské třídě dvě vlajky odřízl. Během následující noci na sobotu pak asi 50 vlajek i billboardů někdo poškodil vyfouknutými vejci naplněnými modrou a šedou barvou.

Podle kritiků jsou čínské vlajky a uvítací billboardy instalované po Praze výsměchem svobodě, lidským právům a demokracii. Vadí i radnici Prahy 6.

„Chápu, že státní návštěvě se sluší připravit přivítání se všemi poctami, které předepisuje protokol a dobré způsoby. Lézt ale někomu do zadnice tím, že po městě vyvěšuji vlaječky jeho země, mi přijde přes čáru,“ řekl v pátek starosta Prahy 6 Ondřej Kolář z TOP 09.

Vznikla také petice, kritizující prezidenta a vládu za spolupráci s totalitním čínským režimem. Podepsalo ji už přes 1500 lidí.

Desítky čínských vlajek v Praze někdo postříkal tmavou barvou

Číst článek

Čínský prezident Si Ťin-pching do Česka přiletí v pondělí ve 14 hodin. Při návštěvě se setká s českými politiky. Nejdůležitějším výstupem by mělo být ustavení strategického partnerství mezi Českem a Čínou, které by mělo do budoucna znamenat příliv čínských investic.

Barvou poškozené čínské vlajky | Foto: ČTK

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme