Čínský premiér jednal v Praze s Jiřím Paroubkem

Především o ekonomické spolupráci jednal dnes čínský premiér Wen Ťia-pao se svým protějškem Jiřím Paroubkem v Praze. Předseda vlády jedné z nejvlivnějších zemí světa je na historicky první návštěvě samostatné České republiky. Dnes podepsané dohody by měly zlepšit podnikání našich firem v Číně a zároveň zajistit lepší podmínky pro čínské investory u nás.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

premiéři Číny a ČR

premiéři Číny a ČR | Zdroj: ČTK

Jednání mezi premiéry obou zemí vyvrcholilo podpisem celkem 14 smluv. Vedle dohody o ekonomické spolupráci či memoranda o porozumění to byla především smlouva o ochraně a podpoře investic.

"Máme obecně zájem o to, aby čínských investic v České republice bylo více, v tomto směru by měla sloužit především naše proexportní politika, a chtěl bych říci, že nabízíme velmi velkorysou politiku investičních pobídek," uvedl český premiér Jiří Paroubek.

Podepsány byly i některé konkrétní projekty - například o výstavbě čínské továrny na výrobu televizí v Nymburku, kterou chce vybudovat firma Changhong a která by měla přinést i tři stovky pracovních míst, nebo také o společnosti PPF, která chce Číňanům nabídnout pojištění či splátkový prodej.

Co se týče smlouvy o ochraně investic, bude ještě nutné v budoucnu přijmout určité dodatky, které usnadní obchod mezi oběma zeměmi. "Dohodli jsme se o urychleném uzavření dodatku ke smlouvě o ochraně investic; Čína nemá strach z českých výrobků na našem trhu, naopak máme o ně velký zájem," zdůraznil premiér Čínské lidové republiky Wen Ťia-pao.

V souvislosti s dvoudenní návštěvou předsedy čínské vlády protestovali před čínským velvyslanectvím v Praze vyznavači meditačního hnutí Fa-lun-kung. Chtěli upozornit na perzekuci tohoto hnutí v Číně. Dvě desítky lidí požadovaly hlavně potrestání bývalých čínských představitelů. Účastníci protestu ale zároveň doufají, že premiér Wen Ťia-pao patří k nové generaci vůdců, kteří mohou změnit situaci v Číně k lepšímu.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme