Osm čínských křesťanů uspělo s žádostí o azyl v Česku. Dalších 70 ministerstvo vnitra odmítlo

Ministerstvo vnitra udělilo azyl v České republice osmi čínským křesťanům, dalších 70 žádostí odmítlo. Zbylých 14 Číňanů vzalo již dříve své žádosti zpět a Česko opustilo. Deníku Právu to řekl ministr vnitra Lubomír Metnar (za ANO).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínští křesťané v Pekingu během vánočních oslav (ilustrační foto) | Foto: Lou Linwei/ Alamy | Zdroj: Profimedia

Skupina 92 čínských křesťanů podala žádost o azyl před dvěma lety. Azyl podle deníku získalo šest žen a dva muži.

V Číně je komunita tamních křesťanů dlouhodobě pronásledována. Údajně v poslední době čínské úřady vůči ní ještě přitvrdily. Komunističtí vládci katolictví a protestantství uznávají. Na církve ale dohlíží tajná policie.

První z čínských křesťanů azyl nedostali. 'Pronásledování nebylo tak vážné,' uvedlo podle právničky vnitro

Číst článek

„Těch sedmdesát negativních rozhodnutí bylo vydáno proto, že materiály předložené žadateli byly důkladně prověřovány v zemi původu a nebylo zjištěno, že tyto osoby jsou pronásledovány státními orgány ve své vlasti,“ vysvětlil Právu ministr vnitra Lubomír Metnar za hnutí ANO.

U osmi přijatých žadatelů byla situace jiná. Podle Metnara byli pronásledováni a hrozilo jim reálné nebezpečí. Těchto osm žadatelů mají skutečně být praktikující křesťani. Čínská média totiž v minulosti uvedla, že velká část z žadatelů nejsou věřící.

Azylové řízení trvalo dva roky. Důvodem bylo nestandardně velké množství materiálů a prověřování, jestli mezi žadateli nejsou nasazeni agenti tajných služeb nebo jiných zahraničních úřadů.

Sedmdesátka neúspěšných žadatelů může i dále legálně zůstat v Česku až do doby, než o nich pravomocně rozhodnou soudy, kam se můžou obrátit. To může trvat minimálně několik dalších měsíců.

Barbora Valášková, pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme