Osm čínských křesťanů uspělo s žádostí o azyl v Česku. Dalších 70 ministerstvo vnitra odmítlo

Ministerstvo vnitra udělilo azyl v České republice osmi čínským křesťanům, dalších 70 žádostí odmítlo. Zbylých 14 Číňanů vzalo již dříve své žádosti zpět a Česko opustilo. Deníku Právu to řekl ministr vnitra Lubomír Metnar (za ANO).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínští křesťané v Pekingu během vánočních oslav (ilustrační foto) | Foto: Lou Linwei/ Alamy | Zdroj: Profimedia

Skupina 92 čínských křesťanů podala žádost o azyl před dvěma lety. Azyl podle deníku získalo šest žen a dva muži.

V Číně je komunita tamních křesťanů dlouhodobě pronásledována. Údajně v poslední době čínské úřady vůči ní ještě přitvrdily. Komunističtí vládci katolictví a protestantství uznávají. Na církve ale dohlíží tajná policie.

První z čínských křesťanů azyl nedostali. 'Pronásledování nebylo tak vážné,' uvedlo podle právničky vnitro

Číst článek

„Těch sedmdesát negativních rozhodnutí bylo vydáno proto, že materiály předložené žadateli byly důkladně prověřovány v zemi původu a nebylo zjištěno, že tyto osoby jsou pronásledovány státními orgány ve své vlasti,“ vysvětlil Právu ministr vnitra Lubomír Metnar za hnutí ANO.

U osmi přijatých žadatelů byla situace jiná. Podle Metnara byli pronásledováni a hrozilo jim reálné nebezpečí. Těchto osm žadatelů mají skutečně být praktikující křesťani. Čínská média totiž v minulosti uvedla, že velká část z žadatelů nejsou věřící.

Azylové řízení trvalo dva roky. Důvodem bylo nestandardně velké množství materiálů a prověřování, jestli mezi žadateli nejsou nasazeni agenti tajných služeb nebo jiných zahraničních úřadů.

Sedmdesátka neúspěšných žadatelů může i dále legálně zůstat v Česku až do doby, než o nich pravomocně rozhodnou soudy, kam se můžou obrátit. To může trvat minimálně několik dalších měsíců.

Barbora Valášková, pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme