Činy Mašínů je třeba podle historiků hodnotit v kontextu doby

Veřejnost hodnotí činnost odbojové skupiny bratří Mašínů přinejmenším nejednoznačně. Podle průzkumů si většina lidí v Česku myslí, že Mašíni by žádné ocenění dostat neměli.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

železná opona

železná opona | Foto: Jan Rosenauer

V Ozvěnách dne Petr Zídek, redaktor Lidových novin a historik by uvítal věcnější tón diskuse o Mašínech. „Třeba ta základní otázka, hrdinové, nebo vrazi, mi připadá zcela absurdní. Byli to prostě lidé, kteří jednali v kontextu té doby. My se musíme snažit to jednání nějak analyzovat, pochopit a hodnotit. Méně emocí by bylo lépe.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O odbojové skupině bratří Mašínů i názorech společnosti na ni debatovali v Ozvěnách dne historici Petr Zídek a Petr Koura

S tím souhlasil i historik Petr Koura: „Když jsem sledoval debaty, veřejné, v tisku i na internetu, řada diskutujících nemá základní informace, pletou tam páté přes deváté.“ Koura má za to, že debata se politizuje a některé subjekty se snaží z ní těžit.

Josef Mašín v roce 1950 | Foto: redakce Post Bellum

Filosof Václav Bělohradský napsal, že Mašíni jsou fetišem, jehož cílem je "oslavou nereálného ozbrojeného boje překrýt nepříjemný fakt, že národ nevyužil reálných možností protitotalitního odporu občanskými prostředky".

Ctirad Mašín v roce 1950 | Foto: redakce Post Bellum

Zídek označil tento text za nejzajímavější v současném kole ‚mašíniády‘. „Ten názor mi konvenuje. Jsem přesvědčen, že do Mašínů si někteří lidé projektují své frustrace, že sami se nedokázali vzbouřit.“

Ministr obrany Alexandr Vondra dnes odletěl do Spojených států na pohřeb Ctirada Mašína. Ministr mu - in memoriam - a jeho bratrovi Josefovi osobně udělí nejvyšší resortní vyznamenání, Zlatou lípu. Tento krok mu asi mnoho politických bodů nepřinese.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přípravy pohřbu Ctirada Mašína a působení obou bratrů a vamerické armádě posal ve Stalo se dnes pímo z Clevelandu zpravodaj Vít Pohanka

Při cestě z komunistického Československa na západ totiž zastřelili dva příslušníky státní bezpečnosti, ozbrojeného pokladníka lidových milicí, který vezl výplaty, a tři příslušníky východoněmeckých ozbrojených složek. Do západního Berlína se bratři Mašínovi v roce 1953 dostávali celkem 31 dní. Při cestě byli zajati dva z pěti členů jejich odbojové skupiny. Ti byli později v Československu popraveni.


Severoamerický zpravodaj Vít Pohanka ve Stalo se dnes připomněl, že po svém příchodu do Spojených států se Mašínové přihlásili do armády. Nastoupili do k pozemnímu vojsku a po absolvování základního výcviku v roce 1954 byli přiřazeni ke 82. výsadkové divizi. „A to je opravdu elitní vojenské uskupení, které bylo historicky od 1. světové války nasazované v místech, kde se opravdu při bojích rozhodovalo.“

Bratři Mašínové i jejich druh Milan Paumer tam později působili i jako instruktoři. Doufali, že bidlo moci se zbraní bojovat proti komunismu. Postupně ale začali chápat, že k tomu zřejmě nebudou mít příležitost.

„V roce 1956 je zasáhlo, když se USA rozhodly neintervenovat proti sovětské invazi do Maďarska. Koncem 50. let odešli do civilu a živili se jako podnikatelé,“ připomněl náš zpravodaj Vít Pohanka.

Milan Kopp, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme