‚Vyjadřujeme velkou lítost.‘ Dominikáni podezírají asi šest svých kněží ze sexuálního zneužívání

Dominikáni podezírají asi šest pachatelů ze svých řad, kteří se v devadesátých letech a v prvním desetiletí 21. století mohli dopustit sexuálního zneužívání. Činy se ve většině případů týkaly osob starších 18 let, v jednom případě byla oběť mladší 15 let. Česká dominikánská provincie to uvedla v prohlášení pro média.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Církev, růženec, modlení (ilustrační foto)

Dominikáni podezírají asi šest pachatelů ze svých řad, kteří se v devadesátých letech a v prvním desetiletí 21. století mohli dopustit sexuálního zneužívání (ilustrační snímek) | Foto: Myriams-Fotos | Zdroj: Pixabay

V případech, kdy se proti pachatelům sešlo dost svědectví, byl s nimi zahájen církevněprávní proces, který směřoval k pozastavení jejich kněžské činnosti, a k izolaci od dalších potenciálních obětí.

Světský trestněprávní proces nebyl v žádném z těchto případů zahájen. Zahájení světského trestněprávního procesu si podle prohlášení nepřály samy oběti a nevyžadovaly jej světské právní normy ani tehdejší vnitrocírkevní předpisy.

„Nad spáchanými činy vyjadřujeme velkou lítost,“ stojí v prohlášení, které podepsal dominikánský provinciál Lukáš Fošum.

Jeden z případů řešil Duka

Nejvyšším představeným v dominikánském řádu byl v letech 1986 až 1998 nynější kardinál Dominik Duka. Obětí sexuálního zneužívání se mezi lety 1991 až 1994 stal například muž, který hovořil v březnu s Českou televizí. Tehdy 16letého mladíka údajně zneužíval na počátku devadesátých let v dominikánském klášteře v Praze duchovní, který byl v roce 1994 vysvěcen na kněze.

‚Využil mého strachu a donutil mě k potratu.‘ Sexuální násilí na dětech se nevyhýbá ani českým církvím

Číst článek

Oběť o případu tehdy informovala představeného. Tím byl Duka, který ve čtvrtek potvrdil, že případ před 25 lety řešil. „Oba jsem si zavolal, abych oba konfrontoval a vyslechl, přinesl jsem dokonce kříž a oba vyzval k přísaze, která mnou osobně otřásla. Bylo to tvrzení proti tvrzení a byla to pro mě patová situace,“ uvedl Duka.

Další případ v řádu dominikánů je podle Aktuálně.cz z roku 2004, kdy byl představeným dominikánů Alvarez Kodeda. Ten začal případ řešit a obviněného kněze zbavil výkonu služby. Kněz ale těžce onemocněl a na jaře 2007 zemřel.

Benedikt Mohelník, který byl představeným dominikánů v letech 2006 až 2018, se po svém nástupu dozvěděl o dalším případu. „V té době už ale byl i onen druhý kněz asi tři roky po smrti,“ řekl Aktuálně.cz Mohelník.

Tragické příběhy některých obětí přinesl kromě České televize také pořad Vertikála Českého rozhlasu Plus. Jejich výpovědi si můžete poslechnout zde

Strach a stud obětí

Kaplan Marek Drábek a soudkyně Diecézního soudu Plzeň Martina Vintrová v pořadu České televize 168 hodin v březnu uvedli, že hovořili s desítkami obětí sexuálního zneužívání v církvi v Česku. Podle Drábka je obětem společný stud a strach, že budou odmítnuti a nebude jim věřeno.

Pachatelé jsou podle Vintrové velmi dobří manipulátoři, oběť také velmi často vydírají. Kvůli strachu z pomsty agresora pak oběti zneužití velmi často nenahlásily. Pro oběti, se kterými Vintrová mluvila, bylo důležité, aby někdo uznal, že byly oběťmi, a aby se jim omluvil. Tři z údajných obětí v České televizi popsali, že je v dětství zneužili církevní hodnostáři. V té době jim bylo 11, 12 let a 16 let.

Na začátku letošního roku Duka ustanovil kolegium prošetřující důvodná nařčení ze zneužívání mladistvých. V lednu českobudějovické biskupství postavilo mimo službu faráře z vikariátu Sušice - Nepomuk na Klatovsku, svůj krok ale neobjasnilo. Podle serveru HlídacíPes.org bylo důvodem také podezření ze sexuálního zneužívání nezletilých.

Trestní oznámení na odvolaného kněze

V sobotu Duka odvolal ze služby kněze, který údajně před lety sexuálně zneužíval tehdy nezletilého Jiřího Kylara, v současné době zastupitele obce Svinaře. Pražské arcibiskupství podle informací Deníku N podalo na kněze trestní oznámení. Kněz svou vinu popírá.

Kardinál Duka podal trestní oznámení na odvolaného kněze. Kvůli podezření ze sexuálního zneužívání

Číst článek

Ve čtvrtek v rozhovoru s Deníkem N kněz uvedl: „Je to nesmysl. Je to zlá lež, záměrná. Co tím ten člověk sleduje, já netuším.“ Za nesmyslné označil i to, že by obětí bylo víc. „Prostě pedofilní jsem nebyl,“ řekl Deníku N kněz, jehož identita zůstává nezveřejněná. Na Kylara si pamatuje a označuje ho za člověka „trochu psychopatického“.

Kylar už dřív uvedl, že se stal obětí zneužívání ve svých 12 letech, vzepřít se dokázal až v dospělosti. Trestní oznámení nepodal, prý si celou věc s knězem vyříkal. Podle Kylara šlo o selhání jednotlivce, které nesouvisí s fungováním církve nebo celibátem.

Kylar nyní pomáhá obětem domácího násilí, které se ocitly v podobné situaci. Duka podle Kylara dosud případy zneužívání „ostudně bagatelizoval“, jeho nynějšímu obratu nevěří.

Papež o sexuálním zneužívání

Papež František v únoru označil duchovní zneužívající děti za nástroje satana. Katolická církev bude podle něj tomuto jevu „s nejvyšší vážností“ čelit a děti ochrání. Slíbil také, že církev nebude sexuální skandály zamlčovat a vyvine veškeré úsilí, aby byli pachatelé postaveni před soud. Loni v prosinci papež vyzval duchovní, kteří sexuálně zneužívali děti, aby se vydali justici.

Skandály kolem zneužívání dětí a mladistvých katolickými kněžími církví otřásá už několik let. Kritice nebo obvinění, že utajovali rozsah pedofilních skandálů katolické církve nebo přímo kryli pachatele, čelila i řada kardinálů. Někteří byli sami obvinění ze sexuálního zneužívání.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme