Církev nezíská vzácný Brandlův obraz z kaple ve Smiřicích, rozhodl nepravomocně soud

Římskokatolická farnost v Holohlavech nemá nárok na vzácný barokní obraz od Petra Brandla a další majetek z kaple ve Smiřicích na Královéhradecku. Okresní soud v Hradci Králové ve středu nepravomocně zamítl její žalobu na vydání památek z kaple. Vlastníkem obrazu zůstává město Smiřice, kterému patří i kaple. Farnost se může odvolat ke krajskému soudu.

Hradec Králové Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kaple Zjevení Páně ve Smiřicích

Kaple Zjevení Páně ve Smiřicích | Zdroj: Wikimedia Commons

Brandlův oltářní obraz Klanění Tří králů je od roku 2005 národní kulturní památkou a jeho hodnota se odhaduje na desítky milionů korun. Církev o vydání památek žalovala město Smiřice a stát.

Farnost u soudu tvrdila, že vlastnictví obrazu na ni přešlo v letech 1949 až 1950, kdy nad kaplí skončil patronát tehdejších státních statků. Předložila materiály, podle nichž církev památku v minulosti na své náklady opravovala či obraz státu půjčovala.

Církev žádá vydání kroměřížských zahrad. Tvoří celek se zámkem, odůvodňuje arcibiskupství žalobu

Číst článek

Podle města Smiřice a Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových církev na obraz nárok nemá, protože vlastnické právo ničím neprokázala. Město tvrdí, že kaple nikdy nebyla církevní, v minulosti ji vlastnily šlechtické rody a po roce 1918 stát, který ji později převedl na město.

Starosta Smiřic Luboš Tuzar (Volba pro Smiřice) dříve označil snahu církve získat obraz za nehoráznost. „Neznamená, že když tam někdo běhal s kadidlem v určitých letech, že si z toho titulu může něco nárokovat. Možná tak nějakou klekačku, kadidlo, ale určitě ne obrazy," řekl Tuzar.

Kromě oltářního obrazu z roku 1727, který je vrcholným Brandlovým dílem, farnost u soudu žádala i o další umělecká díla a předměty z kaple. Například o další Brandlův obraz s motivem svatého Blažeje z bočního oltáře kaple. V odsvěcené kapli, která je národní kulturní památkou od roku 1995, se konají například koncerty či svatby.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme