Církev nezíská vzácný Brandlův obraz z kaple ve Smiřicích, rozhodl nepravomocně soud

Římskokatolická farnost v Holohlavech nemá nárok na vzácný barokní obraz od Petra Brandla a další majetek z kaple ve Smiřicích na Královéhradecku. Okresní soud v Hradci Králové ve středu nepravomocně zamítl její žalobu na vydání památek z kaple. Vlastníkem obrazu zůstává město Smiřice, kterému patří i kaple. Farnost se může odvolat ke krajskému soudu.

Hradec Králové Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kaple Zjevení Páně ve Smiřicích | Zdroj: Wikimedia Commons

Brandlův oltářní obraz Klanění Tří králů je od roku 2005 národní kulturní památkou a jeho hodnota se odhaduje na desítky milionů korun. Církev o vydání památek žalovala město Smiřice a stát.

Farnost u soudu tvrdila, že vlastnictví obrazu na ni přešlo v letech 1949 až 1950, kdy nad kaplí skončil patronát tehdejších státních statků. Předložila materiály, podle nichž církev památku v minulosti na své náklady opravovala či obraz státu půjčovala.

Církev žádá vydání kroměřížských zahrad. Tvoří celek se zámkem, odůvodňuje arcibiskupství žalobu

Číst článek

Podle města Smiřice a Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových církev na obraz nárok nemá, protože vlastnické právo ničím neprokázala. Město tvrdí, že kaple nikdy nebyla církevní, v minulosti ji vlastnily šlechtické rody a po roce 1918 stát, který ji později převedl na město.

Starosta Smiřic Luboš Tuzar (Volba pro Smiřice) dříve označil snahu církve získat obraz za nehoráznost. „Neznamená, že když tam někdo běhal s kadidlem v určitých letech, že si z toho titulu může něco nárokovat. Možná tak nějakou klekačku, kadidlo, ale určitě ne obrazy," řekl Tuzar.

Kromě oltářního obrazu z roku 1727, který je vrcholným Brandlovým dílem, farnost u soudu žádala i o další umělecká díla a předměty z kaple. Například o další Brandlův obraz s motivem svatého Blažeje z bočního oltáře kaple. V odsvěcené kapli, která je národní kulturní památkou od roku 1995, se konají například koncerty či svatby.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme