Církev se chce vypořádat se svou minulostí za komunismu, píší LN

Církev chce znát pravdu o duchovních, kteří spolupracovali s komunistickou Státní policií. Podle Lidových novin kardinál Miloslav Vlk navrhl zřídit komisi. Mladá fronta Dnes informuje o tom, že část poslanců ODS váhá, jestli znovu zvolí Václava Klause prezidentem. Jak zjistily Hospodářské noviny, stát chce tlačit na banky, aby snížily poplatky. Veřejná půjčovna aut vznikne v Praze, uvádí na svých stránkách Deník.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Kardinál Miloslav Vlk navrhl zřídit komisi, která by zjistila, kteří kněží a proč přistupovali v minulosti na spolupráci s komunistickou Státní bezpečností, informují Lidové noviny. O projektu Otevřená minulost Vlk včera jednal s ministrem vnitra Ivanem Langrem a ředitelem archivů ministerstva Pavlem Žáčkem.

Podle kardinála je třeba objektivně posoudit okolnosti, za jakých byli kněží ke spolupráci získáváni, protože metody StB byly velmi tvrdé. V komisi by měli zasednout pracovníci archivů ministerstva vnitra a církevní badatelé. Kardinál přišel se svým návrhem krátce poté, co podobná komise vznikla v Polsku, připomínají Lidové noviny. Začala pracovat po skandálu kolem Stanislawa Wielguse, který se začátkem ledna vzdal postu varšavského arcibiskupa právě kvůli spolupráci s komunistickou tajnou policií.

Prezident Václav Klaus by mohl mít problémy při svém znovuzvolení na Hrad. Podle Mladé fronty Dnes to připouštějí někteří poslanci ODS. Deník píše, že části občanských demokratů se nelíbí, jak prezident kritizuje vládu premiéra a šéfa ODS Mirka Topolánka a nevěří jí, že dokáže prosadit ve Sněmovně důležité zákony.

Deník udělal anketu mezi poslanci a senátory ODS. Deset poslanců otevřeně řeklo, že Klaus by mohl mít při prezidentské volbě problémy. Čtyři z nich ještě nejsou definitivně rozhodnuti, jestli Klausovi za rok svůj hlas dají. Zbylých šest zákonodárců mluví o tom, že znovuzvolení Klause je ohroženo.

Banky čeká v následujících měsících další střet se státem, uvádějí Hospodářské noviny. Ministerstvo financí chce podle nich opět zahájit diskusi s Českou bankovní asociací a Českou národní bankou o formě regulace cen za bankovní služby.

Jednat chce také o kodexu chování bank k jejich klientům, který by měl být závazný pro všechny. Bude přitom vycházet i ze středečního stanoviska Evropské komise, která kritizovala bankovní sektor v celé unii za vysoké poplatky a omezování konkurence v některých zemích. Banky se jednání s ministerstvem nevyhýbají, tvrdí ale, že postavení klientů se už změnilo. Výši poplatků pak považují za věc obchodní politiky.

Pražanům, kteří potřebují pravidelně nebo občas auto, přibude kromě jeho koupení nová možnost: veřejná půjčovna aut. Všímá si toho pražský Deník. Vysvětluje, že car-sharing, tedy doslova sdílení automobilů, je velmi populární v západní Evropě a v nejbližších letech by mohlo být i v Praze.

Odborníci systém hodnotí jako ekologicky šetrnější, než když lidé využívali vlastní auta. Výhody jsou zřejmé: měsíční pevné výdaje za auto jsou minimální, nestaráte se o jeho údržbu, platíte, jen když jezdíte. Pokud potřebujete auto, jednoduše si ho rezervujete a vyzvednete v nejbližší garáži.

Objednat vůz můžete i pět minut před odjezdem přes internet nebo telefonem, vysvětluje dál Deník. Půjčit se dá, na rozdíl od klasických půjčoven, třeba jen na hodinu či půl dne. I při dlouhodobějším pronájmu jsou pak ceny nižší, než v půjčovnách. Systém vznikl v Německu jako soukromá iniciativa ekologicky uvažujících lidí, kteří společně vlastnili několik aut. Dnes tam tato služba funguje už ve 250 městech, uzavírá pražský Deník.

Jana Zemanová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme