Podnikání i vyšší příspěvky od věřících. Církve nahrazují příjem od státu, některé strádají už nyní

Dohodu o církevních restitucích a plán na odstřižení církví od státu hodnotí část náboženských společností v Česku s odstupem šesti let kladně. Jiné se do budoucna obávají vážných finančních problémů. Radiožurnál zjišťoval, jak církve zvládají udržovat a zvelebovat své nemovitosti při postupně klesajícím státním příspěvku. Ten se každoročně snižuje o pět procent a v roce 2030 se dostane na nulu.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda nemá přehled o stavu církevních restitucí. Na snímku kostel sv. Václava ve Zvoli na Žďársku (ilustrační foto)

Kostel sv. Václava ve Zvoli na Žďársku | Zdroj: Profimedia

„Krásně restaurátoři zrestaurovali nástěnné malby s brokátovým vzorem,“ pochvaloval si letos v září Jan Liebner z pražského arcibiskupství výsledek rekonstrukce zámku v Dolních Břežanech. Církev za ni zaplatila 200 milionů korun a v památce z 16. století teď bude hotel.

Řada dalších církevních objektů ale chátrá. Příkladem je historická zvonice v Jabkenicích na Mladoboleslavsku. Na její opravu prý nejsou peníze. A Jabkenice podle svého nezávislého starosty Zdeňka Slavíka zase nechtějí investovat do majetku, který jim nepatří. „Bylo by škoda udělat velkou opravu a pak to nechat pustnout zase několik let, jako to zpustlo teď,“ říká pro Radiožurnál starosta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Postupný výpadek příjmů od státu chtějí církve nahradit výnosy z podnikání nebo vyššími příspěvky od věřících. Téma pro Zdeňku Trachtovou

Podle sekretáře České biskupské konference Stanislava Přibyla se většina objektů v restitucích vrátila církvi v žalostném stavu a není možné je opravit naráz. „Problém je, že památky jsou zadlužené vnitřně desetiletími neúdržby, takže nemůžeme čekat, že to bude za dva tři roky v pořádku. Bude to určitě trvat,“ tvrdí.

„Samozřejmě cítíme, že peněz na provoz ubývá – takových snadno dosažitelných – a že si musíme na provoz vydělávat, ale s tím se právě počítalo. Právě proto, že se očekává, že se budou zvyšovat výnosy z hospodaření s majetkem. Počítá se s tím a nečiní to nějaké zásadní potíže.“

Pomoc od věřících

Plánovanou odluku církve od státu Přibyl schvaluje, stejně jako mluvčí Českobratrské církve evangelické Jiří Hofman. A podobně se na věc dívá i zástupce Evangelické církve metodistické Petr Procházka.

„Je třeba přiznat, že to úplné odstřižení od státní podpory nebude jednoduché, ale doufáme, že se nám to podaří vyvážit z vlastních peněz. Klesající státní příspěvek vyvažujeme zvýšenou finanční obětavostí našich členů a odpovědným hospodařením se stávajícím majetkem,“ vysvětluje Procházka.

Peníze za církevní restituce nebyly reálné, zdanil bych je hned, zopakoval Faltýnek postoj ANO

Číst článek

Naopak biskup Řeckokatolické církve Ladislav Hučko očekává v budoucnu vážné finanční problémy. Také on spoléhá na příspěvky věřících. „Finanční náhrada v našem případě to nestačí nahradit. Ono vždycky se to nějak vyřeší, jen jde o to, jestli s větší bídou nebo menší bídou. Chceme se přeorientovat a doufáme, že v budoucnu bude účast našich věřících větší, že nám budou pomáhat a podporovat,“ popisuje biskup.

Odluku od státního financování považuje za problém i předseda Federace židovských obcí Petr Papoušek. Upozorňuje, že už dnes federace nezvládá zanedbané památky opravovat: „Problémy představují především stovky hřbitovů a některé synagogy, které máme, které zůstaly po zaniklých židovských komunitách, které byly zničeny za druhé světové války a za komunismu.“

V Česku je 400 zchátralých nebo poškozených kostelů, 50 objektů má podle autorů webu Zničenékostely.cz propadlé střechy a zbyly z nich jen obvodové zdi. Vůbec v nejhorším stavu jsou pak dvě sakrální stavby na Olomoucku – kostel Nejsvětější Trojice v Jestřabí a kostel Všech Svatých v Olověné.

Většina objektů se církvi v restitucích vrátila podle České biskupské konference v žalostném stavu a není možné je opravit najednou. Na rekonstrukce dohlíží odborníci. „Oni to dělají citlivě, protože naprostá většina jejich památek je památkově chráněných, památkáři na to dohlížejí, a myslím si, že i ti představitelé mají vztah k památkám a opravují je tak, jak je potřeba. Jiná věc je tempo oprav. Řeknu, že se snaží, ale prostředků je málo a jde to pomalu,“ říká pro Radiožurnál památkář Michal Valenčík.

Ministerstvo o opravách nemá přehled

Zato představitelé Jednoty Bratrské nebo Českobratrské církve evangelické nevidí v údržbě svých objektů větší problém. S obtížemi se nepotýká ani Starokatolická církev.

„Vzhledem k tomu, že památek a nemovitostí máme ve správě poměrně málo, tak to zvládáme udržovat i zvelebovat. Využíváme při tom i různá státní a obecní subvence,“ říká biskup Pavel Benedikt Stránský.

Ministerstvo kultury nemá přehled o tom, jak církve postupují při opravách svých památek. „Takováto evidence neexistuje a pro nás ani není technicky možná. Pokud nějakou památku opravujeme společně a ta která církev nebo náboženská společnost uhradí spolupodíl, tak nelze zkoumat, z jakých peněz byla tato částka uhrazena,“ uzavírá mluvčí rezortu Simona Cigánková.

Všechny oslovené církve a náboženské společnosti zásadně odmítají možné zdanění peněžitých náhrad za majetek, který jim stát nevydal v restitucích. To dlouhodobě prosazují zejména komunisté.

Zdeňka Trachtová, mac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme