Církevní restituce prověří, zda platí dohody končící koalice

Poslaneckou sněmovnu čeká závěrečné hlasování o církevních restitucích. Jestli platí dohoda končící koalice, pak by se pro schválení majetkového vyrovnání státu s církvemi měla najít potřebná většina hlasů. Stát by tak vyplatil církvím 59 miliard korun a vrátil by jim až 56 procent zabaveného majetku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opravený kostel v Košicích u Kutné Hory

Opravený kostel v Košicích u Kutné Hory | Foto: Michal Trnka

Podle poslance ODS Marka Bendy je na návrhu podstatný i fakt, že po vyrovnání s církvemi stát přestane do 17 let vyplácet platy duchovním, což představuje zhruba 1,5 miliardy korun ročně. Nových církví ale, varoval Benda, může přibývat.

„Už tady máme návrh na registraci pivní církve, která má ve svých stanovách, že každý její věřící je duchovní. Kdyby náhodou získala registraci a přišla na státní rozpočet říci, že každý z jejích věřících má být placen, podle stávající listiny se nedá nic jiného dělat, než je začít vyplácet. To si myslím, že nikdo z nás nechce,“ poznamenal Benda.

Opozice návrh odmítá. Například podle ČSSD zakládá nerovný přístup k ostatním restituentům, může přinést stovky žalob, a navíc podle ní obsahuje řadu právních chyb.

„My jsme navrhovali při projednávání v parlamentu i předtím, aby byl zřízen veřejnoprávní fond, který by zohlednil i ty určité historické souvislosti, kdy sice majetek byl užíván církvemi, ale byla tam různá veřejnoprávní omezení.“

„To je určitý obdobný model, tak jak byl v historii vždy, od Rakouska-Uherska, přes první republiku až po komunistický režim,“ nastínil místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier, jak by vyrovnání s církvemi řešili sociální demokraté.

Katolická církev pohrozila žalobami

Pokud by zákon v parlamentu neuspěl, musely by se podle kardinála Dominika Duky církve obrátit na soud. To je ale podle něj až nejkrajnější řešení.

„Jestliže bych měl přistoupit k soudním řešením, především k řešení církevního majetku, který je v soukromých rukou - rodinné domky a podobně -, tak následuji svatého Vojtěcha a odcházím do emigrace.“

„Já myslím, že k tomu nemůže dojít. Že je v naší společnosti tolik rozumných lidí, i poslanců všech stran, že toto nedopustí,“ domnívá se pražský arcibiskup.

Podle vládního návrhu zákona se bude církvím vydávat jen majetek ve vlastnictví státu. Za ten, který vlastní obce, kraje nebo soukromé osoby, dostanou finanční náhradu.

Věra Pfeifferová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme