Církevní restituce začnou projednávat poslanci, čeká se bouřlivá debata

V Poslanecké sněmovně se očekává bouřlivá debata ke kontroverzní předloze o vyrovnání státu s církvemi. Návrh zákona, který vychází ze shody se 17 církvemi. Církve mají podle dohody dostat zpět 56 procent majetku, který jim zabavili komunisti, a postupně také získají finanční vyrovnání ve výši 59 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vitráž v římské bazilice | Foto: Jan Rosenauer

Proti návrhu jsou opoziční ČSSD a KSČM. Ve vládě váhaly s jeho podporou do poslední chvíle i Věci veřejné a hrozil dokonce i rozpad kabinetu. Nyní ale Věci veřejné slibují, že dohodu dodrží a zákon podpoří.

„Naším cílem je důsledné dodržování koaliční smlouvy a je jednoznačné, že jestli naši ministři kývli na vládě na církevní restituce, je zapotřebí v koalici toto pravidlo dále respektovat. V žádném případě prosím nespekulujte o tom, že bychom chtěli církevní restituce zpochybňovat, to určitě ne,“ řekl Radiožurnálu předseda poslanců VV Vít Bárta.

Restituce církevního majetku
• církvi bude vráceno 56 procent majetku, hlavně pole, lesy a rybníky v celkové hodnotě 75 miliard korun
• za ostatní majetek stát během 30 let doplatí 59 mld.
• příští rok se začne postupně snižovat státní příspěvek církvím, financování církví z rozpočtu skončí v roce 2030

Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová z ODS přesto nevylučuje bouřlivou debatu poslanců: „Bude to mít svůj významný mediální obraz, bude kolem toho pokřik, bude to těžké politické téma, ale věřím, že tak do poloviny roku by mohlo být první, druhé i třetí čtení zákona za námi.“

Na to, jak restituce dopadnou v parlamentu, čekají s napětím církve. Zástupci náboženských organizací uvádějí, že o způsobu jak přebírat a využívat vracený majetek, například pole či památkové objekty, debatují už dlouho a jsou na to připraveni.

Milada Richterová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme