Církevní zákon neprošel Senátem

Senát odmítl novelu církevního zákona, hlasovat tak o ní budou znovu muset poslanci. Většina senátorů i některé církve tvrdí, že novela je protiústavní a porušuje Listinu základních práv a svobod. Už jednou, prakticky ve stejném sporu, to potvrdil i Ústavní soud.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Senátu Přemysl Sobotka

Předseda Senátu Přemysl Sobotka | Zdroj: ČTK

Jde o to, že novela údajně omezuje práva církví zřizovat podle vlastních norem duchovní i jiné instituce, jako jsou charity nebo zdravotnická zařízení. Sněmovna v červnu předlohu schválila hlasy ČSSD a KSČM. Pokud by nynější zamítnutí církevní novely v Senátu poslanci po prázdninách přehlasovali, někteří senátoři jsou rozhodnuti znovu se obrátit na Ústavní soud.

"Už v diskusi zaznělo, že ta problematika je dána tím nadstandardním ustanovením naší Listiny v článku 16 svobody pro církve, které mohou nezávisle na státu ustanovit své orgány. Stát na to není zvyklý a je trochu podezíravý, kdy má pocit, že se tam děje něco nepravého, pokud to nekontroluje. Chceme ale dostát té Listině, protože to je nejvyšší právní norma a podnormy se jí musí podřídit," potvrdil senátor nestraník Zdeněk Bárta.

Poslankyně ČSSD Anna Čurdová ovšem namítá, že by pro všechny neziskové organizace měla platit stejná pravidla. "Nemůže být jiný zákon pro církevní organizaci a jiný zákon pro organizaci nevládní jiného typu, jako je třeba DCI nebo Výbor dobré vůle Olgy Havlové či Nadace Naše dítě," vysvětlila.

Vít Dvořák, Pavel Otto, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme