Ministerstvo chce zakázat zvířata v cirkusech. ‚Vypustíme lvy a tygry na Václaváku,‘ říká Berousek

Ministerstvo zemědělství navrhuje úplný zákaz vystupování a drezury zvířat v cirkusech. Obsahuje to novela zákona na ochranu zvířat proti týrání, jež prošla meziresortním připomínkovým řízením. Resort zemědělství nyní vypořádává připomínky, poté bude stanoveno přechodné období a konkrétní podmínky zákazu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cirkus Berousek | Foto: David Konečný

Majitel Národního cirkusu Original Berousek Jiří Berousek starší se připravované novele ostře vymezil. „Když se to stane, přijedeme se všemi lvy a tygry na Václavák nebo na ministerstvo zemědělství a všechny je tam vypustíme,“ řekl. 

Před necelými dvěma týdny předali aktivisté ministerstvu zemědělství petici proti chovu volně žijících zvířat v cirkusech, pod kterou se podepsalo 14.000 lidí.

Zákonem byla už v minulosti na návrh ministerstva zakázána drezúra nově narozených primátů, ploutvonožců, kytovců, nosorožců, hrochů a žiraf. Zákaz chce úřad nyní rozšířit. Například v Itálii, Nizozemsku nebo Řecku je podle mluvčího resortu Vojtěcha Bílého drezura všech zvířat v cirkusech zakázána, v Německu či Polsku se o tom diskutuje.

Berousek: Ředitelé cirkusů by rezignovali

Zvíře už nebude věc, rozhodnou Slováci. V cirkusu zakážou lvy či slony, vytáhli i proti množírnám

Číst článek

Berousek vnímá navrhované opatření jako omezování podnikání. „To se asi zbláznili. Myslím, že by ředitelé všech cirkusů emigrovali. Plošný zákaz drezúry není nikde ve světě, možná se zakáže jeden druh zvířat, ale v tomhle bychom byli první a jediný stát na světě,“ řekl. Drezúra zvířat podle něj provází lidi po staletí a rodiče s dětmi do cirkusu chodí především na zvířata, která třeba mnoho dětí odnikud jinud ani nezná.

Kromě toho majitel Národního cirkusu Original Berousek uvedl, že jsou majitelé cirkusů zmatení z toho, pod který resort jejich působení spadá. „Celý život jsme patřili pod ministerstvo kultury, teď ani nevíme, kam patříme, jsme jediný stát na světě, kde s námi metou z jedné strany na druhou,“ stěžuje si.

Nizozemsko zřejmě zakáže chov lvů, slonů a opic v cirkusech

Číst článek

Demonstrace proti cirkusům

Na problematiku chovu zvířat v cirkusech se v poslední době čím dál tím více poukazuje. Kromě zmíněné petice také před dvěma týdny zhruba stovka lidí demonstrovala u vchodu do cirkusu Berousek na pražské Letenské pláni. Nelíbilo se jim zacházení se zvířaty v podobných zařízeních. Akci svolala organizace Hlasy zvířat.

„Nedemonstrujeme proti samotnému cirkusu a artistům, ale proti tomu, že tam mají zvířata. Jde nám o to, že se převážejí, drží v kleci a využívají pro peníze. Tyto demonstrace jsou jednou z možností, jak na problém upozornit a šířit osvětu mezi veřejnost," řekla tehdy organizátorka protestu Markéta Michaldóttir.

Z trojice, která zabíjela tygry, zůstává ve vazbě preparátor. Berousek s dalším mužem jsou na svobodě

Číst článek

V sobotu 22. září také Prahou prošel pochod za práva zvířat. Někteří účastníci také nesli transparenty, na kterých se vymezovali proti vystupování a drezury zvířat v cirkusech.

Podle webové stránky českých cirkusů působilo před několika lety v tuzemsku 17 cirkusů včetně slavného Cirkusu Humberto a dalších dvou společností, které také nesou jméno Berousek stejně jako Národní cirkus Original Berousek.

Jiří Berousek starší v pátek podotkl, že cirkusům mohla uškodit letní kauza kolem zabíjení tygrů a nelegálního obchodu s nimi, v níž figuruje jeho jmenovec Ludvík Berousek. „I když se to asi zakládá na pravdě, my s ním ale nemáme nic společného, nikdy to nebyl artista, je to obchodník se zvířaty,“ řekl Jiří Berousek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme