Církve budou dál patřit pod Ministerstvo kultury

Církevní záležitosti bude i nadále řešit Ministerstvo kultury. Původně měl agendu církve převzít vicepremiér Petr Mareš - ten ale odmítl. S návrhem, aby církve nespadaly pod resort kultury, přišel na jaře sám ministr Pavel Dostál. Vedly ho k tomu dlouhotrvající spory hlavně kvůli novému církevnímu zákonu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kostelík | Foto: Jan Rosenauer

Pavel Dostál rozhodnutí kabinetu respektuje. Podle něho by bylo předání církevních záležitostí jinému orgánu v této chvíli komplikované. "Hlavní problém je totiž v tom, že ono to nelze snadno legislativně provést, jedině tak, že by byl zřízen úřad pro věci církevní, což by připomínalo doby minulé, a proto nakonec k tomu nedošlo, neboť přiznejme si upřímně, že je to v parlamentu neprůchodné."

Podle mluvčího České biskupské konference Daniela Hermana je jedno, jestli budou církevní záležitosti spadat pod Ministerstvo kultury nebo pod jinou instituci, hlavní je, aby stát neomezoval náboženskou svobodu. "Vězměme si třeba jenom ten poslední církevní zákon. Jsou tam momenty, které rozhodně nelze nazvat přátelskými, a nakonec i soudní orgány rozhodly, že se jednalo o určitá omezení náboženské svobody, především co se týká zakládání charitativních organizací nebo vůbec zákládání církevních právnických osob. To je plně v kompetenci církví a do toho opravdu stát nemůže vstupovat jinak než pouhou evidencí."

Markéta Kaclová, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme