Církve mají při prodeji vráceného majetku platit daň z příjmů, rozhodli poslanci

Církve budou muset při prodeji vráceného majetku platit daň z příjmu. Prosadili to poslanci, když ve zrychleném čtení schválili návrh nezařazeného poslance Michala Doktora. Původně měly být církve od daně osvobozeny. Doktor tvrdí, že církve by byly touto daňovou výjimkou neoprávněně zvýhodněny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schůze Poslanecké sněmovny 12. února

Schůze Poslanecké sněmovny 12. února | Foto: Filip Jandourek

„Princip návrhu stojí na tom, že ruší daňovou výjimku, která jim byla udělena v tzv. restitučním projektu, kdy církve nemusely zdaňovat výnosy plynoucí z prodeje majetku, který jim byl navrácen,“ vysvětlil Doktor.

„Podle názoru Parlamentního institutu je navíc ta původní konstrukce výjimky i v rozporu s postojem Evropské komise, respektive výkladem nepovolené veřejné podpory a České republice v této věci hrozilo napadení,“ upozornil poslanec.

Novela vychází z dohody, kterou Michal Doktor s vládní koalicí uzavřel výměnou za to, že pomůže církevní restituce ve sněmovně prosadit.

Zákon podpořila i ČSSD, přestože sociální demokraté sami připravili totožnou předlohu. To jim ale podle šéfa jejich poslanců Jeronýma Tejce nebránilo pro Doktorovu normu hlasovat.

„V tuto chvíli není podstatné, kdo co navrhuje, ale co je navrženo. Podpořili jsme návrh, který byl totožný s naším návrhem, který jsme předložili o pár dní dříve. Důležité je, že církve by neměly mít výjimku, pokud budou prodávat majetek, který nabudou v restituci, tak by podle mého názoru měly platit daň z příjmu jako každý jiný,“ uvedl Tejc.

Předlohu teď dostane k projednání Senát. Očekává se, že i v horní komoře projde hladce.

Církevní restituce | Foto: ČTK

Věra Pfeifferová, Martina Spěváčková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme