Církve už podaly přes 3300 žádostí o vydání majetku. Čas mají do čtvrtka

Na arcibiskupstvích a farních úřadech se finišuje. Na podání posledních žádostí o majetek, který chtějí od státu vrátit, mají církve už jen pár desítek hodin. Konec lhůty sice připadá na 1. ledna, sváteční den ji ale posunul až na čtvrtek. Církve a církevní společnosti už podaly přes 3 300 žádostí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyobrazení Panny Marie v Malých Svatoňovicích | Foto: Noemi Fingerlandová

Církve v podaných žádostech usilují o navrácení 71 282 pozemků, 891 staveb i vzácná umělecká díla a památky - jako třeba Vyšebrodský oltář, kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, hrad Bouzov nebo Sázavský klášter.

Na prověření dokumentů a uzavření dohody o vydání věci mají úřady a organizace půl roku, někde to ale podle mluvčí Státního pozemkového úřadu Moniky Machtové bude trvat déle:

Přehrát

00:00 / 00:00

Více k tématu zjišťovala redaktorka Věra Masopustová

„Pak běží další lhůta - od šesti měsíců do jednoho roku - na schválení této dohody, a to mluvím pouze o nekomplikovaných případech. U těch komplikovanějších, které možná skončí i soudním jednáním, je opravdu těžké odhadnout, kdy to bude všechno uzavřeno.“

Podle ekonoma pražského arcibiskupství Karla Štíchy by pak v případě, že úřady nestihnou dohodu do šesti měsíců uzavřít, církve podaly návrh na zahájení správního řízení, aby o nároky nepřišly.

Vydáním majetku ale církevní restituce nekončí. Začne se hrát o výši finančního vyrovnání. Méně peněz chce církvím dát budoucí vláda a na komunistický návrh referenda reagoval i prezident Miloš Zeman.

„Referendum je možné řešení, ale já se domnívám, že daleko rychlejší a efektivnější by bylo změnit zákony parlamentní cestou.“

Během 30 let by měl stát církvím vyplatit 59 miliard korun navýšených o inflaci. První přibližně dvoumiliardovou splátku už církve dostaly.

Církevní restituce | Foto: ČTK

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme