Církvím v rámci restitucí postačí symbolické vrácení děl, fyzicky zůstanou v galeriích

Církve, které působí v Česku, postupně mapují majetek, o který projeví zájem v rámci restitucí. Do začátku tohoto týdne podaly žádost o vrácení víc než osmi tisíc pozemků a několika desítek staveb. Zpátky chtějí i umělecká díla, která jsou teď fyzicky umístěná v různých galeriích. Patří mezi ně i dvě mimořádně cenné malby ze 17. století od Paula Rubense.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní Galerie ve Veletržním paláci (v Praze 7, Dukelských hrdinů 530/47) | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Slavný vlámský malíř Paul Rubens vytvořil obrazy na zakázku řádu augustiniánů, kteří teď na ně vznášejí nárok. Jednají s vedením Národní galerie, která zařadila obrazy do svých sbírek v padesátých letech minulého století.

Augustiniáni ale nežádají o fyzické vrácení maleb. Chtějí pouze uznání, že díla patří řádu, s tím, že pak můžou zůstat galerii v pronájmu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Církve v Česku mapují svůj majetek a postupně podávají žádosti o navrácení. Hostem Hlavních zpráv byl generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub.

„Řády i diecéze vyjadřují vůli ponechat veškeré obrazy v Národní galerii a jedná se jen o definici toho, kdo je jejich vlastníkem. Je to čest pro ty řády, že mohou ostatní vidět, co patří do jejich majetku,“ řekl generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub.

Dodal, že v naprosté většině případů uměleckých sbírek je toto předpoklad řádů a jednotlivých diecézí.

„Do majetku jednotlivých řádů nebo diecézí patřila významná část historických pokladů v českých zemích. Mohou nastat případy, kdy jakési důvody, třeba podpoření lokálního turistického ruchu, budou vést k jiným pohledům. Ale budou to jen výjimky,“ doplnil.

Připomněl, že hlavním bodem programu nynějšího dvoudenního plenárního zasedání biskupů je situace okolo majetkového narovnání státu s církvemi.

„V současné době se jedná už o provozní postupy, protože celková komunikace jak s pozemkovým úřadem, tak s Lesy ČR probíhá velmi dobře, takže není důvod nic nějak zásadně měnit,“ přiblížil.

Veronika Sedláčková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme