Komise rozdala čísla do eurovoleb. Koalice Spolu dostala 17, hnutí ANO kandiduje jako čtrnácté

Koalice Spolu, kterou tvoří vládní ODS, KDU-ČSL a TOP 09, bude v letošních volbách do Evropského parlamentu kandidovat s číslem 17. Pirátům v úterý Státní volební komise vylosovala číslo 23, koalici Starostů číslo 21. Opoziční hnutí ANO obdrželo číslo 14, SPD s Trikolorou mají trojku a koalice Stačilo! v čele s komunisty dostala číslo 26. Ani jedno z těchto uskupení tak nedostalo volební číslo z minulých eurovoleb před pěti lety.

Praha (Aktualizováno: 13:08 23. 4. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní volební komise vylosovala čísla pro politická uskupení do eurovoleb

Státní volební komise vylosovala čísla pro politická uskupení do eurovoleb | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Volební čísla vytvořila pomyslné startovní pořadí kandidujících uskupení a usnadní zpracování volebních výsledků, protože zabrání záměně hlasů pro uskupení s podobnými názvy, jichž je letos několik. Čísla budou moci uskupení využít při volební kampani.

Kvůli tomu tradičně největší zájem bývá o jedničku a sedmičku, která má pověst šťastného čísla. Jedničku pro letošní eurovolby dostal ze 30 uskupení, která byla k volbám připuštěna, Klub angažovaných nestraníků, sedmičku anarchokapitalistická strana Nevolte Urza.cz.

Po vstupu do EU následovala v Lotyšsku vlna emigrace. V sousedních zemích hledají lepší život

Číst článek

Třináctku, která je považovaná za nešťastné číslo, obdržela koaliční kandidátka ČSSD – České suverenity sociální demokracie v čele s bývalým premiérem Jiřím Paroubkem.

Sociální demokracie (dříve ČSSD, nyní SOCDEM), v čele jejíž kandidátky je bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, bude usilovat o návrat do Evropského parlamentu pod číslem 20. Podobné ambice mají Svobodní s číslem 19.

Koalice PRO - Jindřicha Rajchla, kterou tvoří uskupení Právo Respekt Odbornost a Správná volba PRO Zdraví a Sport, obdržela šestku. Koalice s obdobným názvem PRO vystoupení z EU, v níž jsou Moravané a jedna z neparlamentních republikánských stran, má číslo 24.

Číslo 11 dostalo protestně zaměřené hnutí Česká republika na 1. místě, v jehož čele stojí zadlužený pořadatel protivládních demonstrací Ladislav Vrabel.

Zelení dostali číslo 12, Demokratická strana zelených číslo 27. Kromě hnutí ANO bývalého premiéra Andreje Babiše jde do voleb s číslem 16 také další hnutí ANO, které ve svém názvu slibuje Lepší EU s mimozemšťany a to, že zastaví drahotu a válku.

Ve volebním poli jsou také hnutí Hlas s číslem 22 či hnutí Referendum - Hlas lidu s číslem 18. Koalice Přísaha a Motoristé má devítku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme