Číslování fixem skončilo, policie bude označovat uprchlíky rozlišovacími páskami

Česká policie už nebude označovat uprchlíky nápisy fixem, což se v minulých dnech stalo terčem kritiky některých tuzemských i zahraničních organizací. Nově bude vybavena speciálními páskami na ruce, na kterých budou potřebné identifikační údaje o běžencích. Novinářům to dnes řekl ministra vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cizinecká policie kontroluje cestující ve vlaku

Cizinecká policie kontroluje cestující ve vlaku | Foto: Jan Bachorík | Zdroj: Český rozhlas

Česká cizinecká policie označovala migranty napsáním čísla na ruku při úterním zadržení 214 lidí v mezinárodních vlacích v Břeclavi. Podle vnitra i policie to nebyl standardní postup. Běženci byli podle policie a vnitra označeni tímto způsobem, protože šlo o mimořádnou situaci, jelikož přijela velká skupina uprchlíků.

Policisté nechtěli, aby byli rozděleni například rodiče a jejich děti. "Potřebovali jsme tu věc vyřešit velice rychle," řekl Chovanec s tím, že označování fixem nebylo myšleno špatně. Policisté podle něj pracovali v rychlosti a stresu. "Nevidím na tom nic špatného," doplnil.

Číslování běženců v Česku připomíná britskému tisku praxi z koncentráků

Číst článek

Policejní prezidium v této souvislosti podotklo, že se fixem označují například děti v porodnicích, aby se předešlo jejich záměně.

"Policie České republiky však v současné době i přesto připravuje sjednocení postupu pro tyto zcela mimořádné události. Tím bude pořízení speciálních pásek k umístění na ruce, kde budou identifikační údaje uvedeny," doplnil v tiskové zprávě mluvčí Policejního prezidia Jozef Bocán.

Podle ministra nyní dostanou jednotlivá krajská policejní ředitelství rozlišovací pásky, které v případě další podobné mimořádné události použijí.

Česko se podobně jako další evropské státy potýká v posledních týdnech s migrační vlnou. Cizinecká policie od poloviny června zvýšila kontroly zaměřené na nelegální migraci. Při kontrole v nočních vlakových spojích v Břeclavi policie objevila nejvíc uprchlíků najednou.

V jednom ze dvou kontrolovaných vlaků bylo zadrženo 176 cizinců. Většina z více než dvou stovek uprchlíků zadržených na břeclavském nádraží pocházela ze Sýrie.

Číslování uprchlíků bez dokladů na nádraží v Břeclavi | Foto: ČTK

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme