Citlivá kauza Bereta. Expolicista Gáborík stíhaný kvůli vynášení informací opustil vazbu

Jeden z hlavních aktérů ostře sledované kauzy Bereta je na svobodě. Jak zjistil Zpravodajský web Českého rozhlasu, bývalý policista Igor Gáborík opustil minulý týden vazbu. Propustil ho státní zástupce, protože policie již vyslechla všechny svědky, které by mohl ovlivňovat.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie (ilustrační foto)

Policie (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Gáborík podle informací Zpravodajského webu Českého rozhlasu opustil vazební věznici ve čtvrtek, již v polovině července státní zástupce propustil také dalšího obviněného, policistu Radka Holuba. Jsou stíháni kvůli zneužití pravomoci a vynášení informací od policie.

„Mohu pouze potvrdit, že obě osoby, proti nimž bylo vedeno řízení vazebně, byly z rozhodnutí státního zástupce propuštěny z vazby. Výslechem svědků odpadl důvod vazby," řekla Zpravodajskému webu Českého rozhlasu pražská Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Je to pod kontrolou Gáboríka, zapsal si Dbalý. Exšéf Homolky musel k výslechu ve výbušné kauze Beretta

Číst článek

V kauze úniků informací je stíhán také středočeský celník Pavel Šíma, ten však zůstal na svobodě. Holub společně s ním čelí obvinění z neoprávněného předávání informací z trestních řízení a z uzavřených systémů bezpečnostních složek bývalému policistovi Gáboríkovi, jenž měl informace posílat dál.

Úniky se týkají například kauzy kolem Nemocnice Na Homolce a pražského dopravního podniku, jak zjistil Český rozhlas. V případu byl již vyslechnut například exředitel nemocnice Vladimír Dbalý stíhaný kvůli korupci. Jemu, alespoň podle Dbalého zápisek, měl Gáborík informace týkající se prověřování nemocnice vyzradit. Dbalý se tak podle policie například dozvěděl o domovní prohlídce, Holub měl navíc Gáboríkovi předat důležité dokumenty z vyšetřování případu.

Případ měl na starosti Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) ještě pod vedením Roberta Šlachty, přestože podle obecné příslušnosti by případ spadal pod Generální inspekci bezpečnostních sborů. Šlachta však skončil na protest proti policejní reorganizaci.

Proti sloučení protikorupčního a protimafiánského útvaru protestoval i vicepremiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj za ním stála právě kauza Bereta, kvůlí níž chtělo vedení policie a ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) Šlachtův útvar rozprášit. Od 1. srpna vzniklá Národní centrála proti organizovanému zločinu případ nemůže vyšetřovat, proto se příslušní vyšetřovatelé dočasně přesunuli pod Národní protidrogovou centrálu.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme