Civilní a vojenské tajné služby se sloučí

Civilní a vojenští špioni se spojí. Už od příštího roku má v České republice operovat jen jedna rozvědka a jedna kontrarozvědka. Ty budou podléhat přímo vládě. Podle serveru Aktuálně.cz už vládní úředníci sepsali potřebný transformační zákon.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezpečnostní informační služba | Foto: Jan Rosenauer

O tom, že máme zbytečně moc tajných služeb, se mluví už dlouho. Teď se zdá, že by nově mohly fungovat už od příštího roku. Původně se počítalo s tím, že se spojí do jednoho celku vojenské zpravodajství, stejně tak jako obě civilní služby - rozvědka a kontrarozvědka. Už před rokem ale proti tomu protestovala řada odborníků, kteří varovali, že to odporuje všem moderním trendům: špioni mají mít společné vedení podle náplně práce, nikoli podle toho, jestli patří pod armádu nebo pod resort vnitra.

Server Aktuálně.cž teď zjistil, že příslušný zákon už je hotový a skutečně dosavadní čtyři výzvědné služby se spojí tak, že se propojí obě rozvědky a obě kontrarozvědky. Zákon teď má posoudit Bezpečnostní rada státu, pak se dostane na jednání kabinetu a pak do parlamentu. Šanci na přijetí má zřejmě velkou. Už sociální demokracie reformu tajných služeb chystala a model, o kterém je nyní řeč, se jim líbí.

A co konkrétně mají současné tajné služby na starosti? Civilní rozvědka neboli Úřad pro zahraniční styky a informace zajišťuje pro vládu zpravodajské informace z ciziny. Civilní kontrarozvědka neboli BIS působí naopak na našem území - dělá bezpečnostní prověrky, získává zprávy o terorismu, extremismu, nelegálním obchodu se zbraněmi a monitoruje cizí tajné služby operující v České republice. Vojenská rozvědka pak v zahraničí a kontrarozvědka u nás zajišťují informace o vojenském ohrožení.

Lenka Šumová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme