Kauza civilní rozvědky míří před sněmovní komisi. Šéf úřadu bude vysvětlovat vyzrazení tajného objektu

Poslanci ze sněmovní komise se budou ve středu zabývat možným pochybením civilní rozvědky. Ta je v podezření, že svou neopatrností ohrozila tajné operace a konkrétní zpravodajské důstojníky. Na adrese utajeného objektu měl totiž registrovanou živnost i jeden z nejvýše postavených špiónů. Na problém v úterý upozornil Radiožurnál. 

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova Úřadu pro zahraniční styky a informace (ilustrační foto).

Budova Úřadu pro zahraniční styky a informace (ilustrační foto). | Foto: Lucie Pařízková / Empresa Media | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Důstojníkovo jméno se ale oficiálně stalo veřejně známým loni v květnu, když byl pověřen vedením služby. Sídlo je tak jednoduše dohledatelná na internetu. A přes něj lze v otevřených zdrojích dohledat další krycí firmy i pracovníky, kteří v budově sídlí.

Skandál v rozvědce: tajná služba si nechala vyzradit své důstojníky i krycí firmy

Číst článek

Možné pochybení bude ve středu poslancům vysvětlovat současný ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Marek Šimandl.

„Samozřejmě se tím komise bude zabývat, a to hned zítra. Tvrzení v tom článku jsou závažná a pan ředitel nám bude muset objasnit, jak ta situace je,“ říká šéf kontrolní komise pro UZSI Pavel Blažek z ODS.

Poslanci podle něj budou chtít vědět i to, jaká opatření tajná služba přijala, aby se podobný případ již nemohl opakovat.

Samotná rozvědka s odkazem na utajení veškeré své činnosti na dotazy Radiožurnálu oficiálně neodpověděla.

Hamáček: Je potřeba zmapovat důsledky

Jak ale potvrdil současný ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD, do jehož gesce rozvědka spadá, celou záležitost již prověřuje vnitřní inspekce UZSI.

„Nemohu předjímat výsledky šetření. Pokud se ta podezření potvrdí, tak jde určitě o chybu, je ale potřeba zjistit, jak závažnou a jaký byl její důsledek, “ řekl Hamáček s tím, že k problému došlo před jeho nástupem na resort.

Důstojník si měl stopy z minulosti ohlídat, říká bývalý šéf Vojenského zpravodajství Andor Šándor

Číst článek

Špiona pověřil loni na jaře vedením služby Hamáčkův předchůdce, současný ministr obrany za hnutí ANO Lubomír Metnar. Jméno přitom oznámil veřejně na tiskové konferenci. Aktuálně se Metnar k případu nechtěl vyjadřovat.

Vysoce postavený důstojník rozvědku letos o prázdninách opustil. Server Aktuálně.cz v této souvislosti upozornil, že z tajné služby odešel po neshodách s Šimandlem. Právě on ho ve vedení rozvědky vystřídal.

Stopy po tajné adrese služba ani doteď nijak nezahladila. Veřejně přístupné záznamy v živnostenském rejstříku tak mohou dovést kohokoliv až k tajemnému domu v odlehlé a klidné části pražských Dejvic.

Měl zůstat stranou pozornosti, ale místo toho je teď odhalena jeho adresa, ale také všechny firmy i všichni lidé, kteří v ní sídlí.

Jakub Troníček, Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme