Cizince zřejmě čeká těžší zkouška z češtiny kvůli trvalému pobytu

Některé cizince čeká za trvalý pobyt v Česku těžší zkouška z češtiny. Obtížnější bude o jednu úroveň. Cizinci tak budou muset například rozumět nabídce jídelního lístku. Ztížit zkoušku plánuje ministerstvo vnitra.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výuka češtiny. Ilustrační foto

Výuka češtiny. Ilustrační foto | Foto: Jiří Finda | Zdroj: ČTK

Osmadvacetiletý Dzmitri z Běloruska háčky a čárky v podstatě ignoruje. I tak ale složil zkoušku z češtiny o čtyři úrovně vyšší, než je ta základní pro získání trvalého pobytu. „Nejsložitější to je v posledním úkolu. Napsat malý text podle zadání,“ říká Dzmitri.

Cizinci zkoušku skládají od roku 2008, zatím pořád v základní úrovni. Stačí, aby uměli vytvořit jednoduché věty o lidech a místech, která znají, a dokázat jednoduše popsat sami sebe.

Přehrát

00:00 / 00:00

Celý příspěvek redaktorky Kláry Bílé si můžete také poslechnout

„Ta jednička na trvalý pobyt je velice jednoduchá. Maminka kamarádky koukala jenom na telenovely v televizi, a když koukala na test, tak problémy neměla,“ popisuje Dzmitri.

Úspěšnost cizinců u zkoušky dokládají i čísla České školní inspekce, která Radiožurnálu prozradil náměstek ústřední školní inspektorky Ondřej Andrys: „Dlouhodobá průměrná úspěšnost uchazečů o složení zkoušky je zhruba 80 procent.“

Změny připravuje i ministerstvo školství. Inspektoři totiž při kontrolách zjistili pochybení u zkoušek.

„Nedostatečná aprobace předsedů zkušebních komisí. Nejpodstatnější organizační údaje jsou upraveny v pokynu, přičemž pokyn nemá charakter právního předpisu. Takže my ho nemůže kontrolovat, a tudíž ani vymáhat jeho naplňování,“ doplňuje Andrys.

Konkrétní změny ministerstvo školství zatím neprozradilo.

Petr Medek, Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme