Cizinci by mohli mít snadnější život

Jednodušší by to u nás mohli mít v budoucnu cizinci, kteří tady dlouhodobě pracují. O rozšíření jejich práv usiluje ministerstvo práce a sociálních věcí. Cizinci, pracující u nás už řadu let, mají stejně omezené možnosti, jako kdyby tady byli první rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

svářeč | Foto: Jan Rosenauer

I když tady dlouhodobě pracují, nesmí změnit zaměstnavatele ani profesi. Rezort práce podle ředitele odboru pro migraci a integraci cizinců Michala Meduny navrhuje, aby mohli dělat jiné povolání v rámci jednoho zaměstnavatele už po dvou letech. "Další skok by byl po 6 letech, kdy by se už vydávalo pracovní povolení na delší dobu a kdy by mohl měnit i region. Vrcholí to po deseti letech, pak by měl už dostat i povolení k zaměstnání, že může pracovat v České reoublice i nadále."

Zároveň by se měla přizpůsobit pravidla pro pobyt cizinců v Česku. Pokud totiž dostanou výpověď, přijdou o dlouhodobé vízum a musí hned opustit zemi. "Tím se mu zpřetrhne desetiletý nepřetržitý pobyt k tomu, aby mohl s úspěchem zažádat o přiznání trvalého pobytu," podotýká Pavel Bílek z Českého helsinského výboru.

Ministerstvo práce usiluje o to, aby si mohli nějakou dobu hledat práci novou. "Bavíme se tady o maximálně dvou a půl měsících."

Některé z návrhů by se měli objevit do tří let v první novele zákona o zaměstnanosti. Ten ale musí nejdřív schválit vláda a parlament.

Markéta Kaclová, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme