Cizinci dluží nemocnicím za léčení miliony

Cizinci dluží českým nemocnicím za loňský rok téměř 38 milionů korun. Celkem přišla jejich léčba na zhruba půl miliardy. Nejčastěji v českých nemocnicích ošetřují Slováky, Ukrajince, Němce a Vietnamce. Nejmenší problémy jsou s platbami od pacientů ze zemí Evropské unie, největší s pacienty ze zemí bývalého Sovětského Svazu a Asie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sanitka u nemocnice

Sanitka u nemocnice | Foto: Marián Vojtek

Nejhůř se vymáhají platby za ošetření cizinců, kteří jsou u nás načerno. Jak řeší takové případy v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, popsal Radiožurnálu mluvčí nemocnice Karel Krois.

"Tyto lidi ošetříme samozřejmě tak, aby byli stabilizovaní, a dále se snažíme o jejich transport mimo naše zdravotnické zařízení, ať už ve spolupráci s ambasádou zahraničního státu, či dalšími organizacemi," uvedl Krois.

Pražská fakultní nemocnice v Motole má u cizinců za zhruba deset let pohledávky ve výši 60 milionů korun. Podle mluví nemocnice Evy Jurinové stoupají i dluhy za ošetření dětí cizinců.

"Často jde o ženy, které nejsou v těhotenství sledované, porodí dítě s genetickou vadou, a tady nastává problém i s pojištěnými rodiči, protože jejich narozené dítě s jakoukoliv nemocí je v českém systému vlastně nepojistitelné," připomněla Jurinová.

Platby za ošetření vymáhají české nemocnice na cizincích různě. V ústecké nemocnici na to mají specializovanou firmu, motolská nemocnice se obrací na cizineckou policii, posílá upomínky do místa bydliště nebo to řeší soudní cestou.

Martin Hromádka, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme